Powershell Üzerinden Logon Olmamış Computer Hesapları Nasıl Çıkarılır?

Şirketlerde özellikle sistem yöneticilerinin oldukça işine yarayan Powershell, hayatımızı oldukça kolaylaştırmaktadır. Bu yazımızda Powershell Üzerinden Logon Olmamış Computer Hesapları Nasıl Çıkarılır? bundan kısaca bahsedeceğim. Burada örnek olarak sizlere 60 gün içerisinde logon olmamış computer hesaplarını getireceğiz. Bu işlemi yapabilmek için öncelikle Powershell uygulamanızı run as admin ile açmalısınız. Ardından aşağıdaki kodu olduğu gibi powershell üzerine yapıştırmalısınız.

$LLDate = (Get-Date).AddDays(-60)

Get-ADComputer -Filter * -Properties Name, LastLogonDate, DistinguishedName |

 Where { $_.LastLogonDate -lt $LLDate } | Sort LastLogonDate -Descending |

 FT Name, @{name=”LastLogonDate”;expression={($_.LastLogonDate).ToShortDateString()}}, DistinguishedName -AutoSize | Out-File C:\non-loggedon_Computers.txt

Ardından enter diyerek script kodunun işlenmesini sağlıyoruz. Powershell üzerindeki script kodumuz işlendikten sonra aramış olduğumuz bilgiyi bize ekran çıktısı olarak getirecektir.

Bu çıktıyı bilgisayarınız üzerinde yani komutu koşturduğunuz makine üzerinde bir yere çıkartmak istiyorsanız, aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

| Out-File C:\non-loggedon_Computers.txt

Belirtmiş olduğumuz C dizini içerisine çıktımız txt olarak oluşmuştur. Bu çıktıyı eğer bir yöneticinize raporlama yapacaksanız, CSV formatında da çıkararak kullanabilirsiniz.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir