Powershell Üzerinden Logon Olmamış Computer Hesapları Nasıl Çıkarılır?

Powershell Last Logon

Şirketlerde özellikle sistem yöneticilerinin oldukça işine yarayan Powershell, hayatımızı oldukça kolaylaştırmaktadır. Bu yazımızda Powershell Üzerinden Logon Olmamış Computer Hesapları Nasıl Çıkarılır? bundan kısaca bahsedeceğim. Burada örnek olarak sizlere 60 gün içerisinde logon olmamış computer hesaplarını getireceğiz. Bu işlemi yapabilmek için öncelikle Powershell uygulamanızı run as admin ile açmalısınız. Ardından aşağıdaki kodu olduğu gibi powershell üzerine yapıştırmalısınız.

$LLDate = (Get-Date).AddDays(-60)

Get-ADComputer -Filter * -Properties Name, LastLogonDate, DistinguishedName |

 Where { $_.LastLogonDate -lt $LLDate } | Sort LastLogonDate -Descending |

 FT Name, @{name=”LastLogonDate”;expression={($_.LastLogonDate).ToShortDateString()}}, DistinguishedName -AutoSize | Out-File C:\non-loggedon_Computers.txt

Ardından enter diyerek script kodunun işlenmesini sağlıyoruz. Powershell üzerindeki script kodumuz işlendikten sonra aramış olduğumuz bilgiyi bize ekran çıktısı olarak getirecektir.

Bu çıktıyı bilgisayarınız üzerinde yani komutu koşturduğunuz makine üzerinde bir yere çıkartmak istiyorsanız, aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

| Out-File C:\non-loggedon_Computers.txt

Belirtmiş olduğumuz C dizini içerisine çıktımız txt olarak oluşmuştur. Bu çıktıyı eğer bir yöneticinize raporlama yapacaksanız, CSV formatında da çıkararak kullanabilirsiniz.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir