SCCM ile Yüklü Olan Uygulamaların Raporu Nasıl Alınır?

SCCM açık adı ile System Center Configuration Manager’dır. Peki SCCM ile Yüklü Olan Uygulamaların Raporu Nasıl Alınır? SCCM ile bildiğiniz gibi kullanıcı makinelerine uygulama dağıtımı, windows update dağıtımları her türlü uygulama ya da çalışmasını istediğiniz bir şeyi basabilirsiniz. Bu yazımızda SCCM ile bilgisayarlarda kurulu olan uygulamaların raporunu nasıl alacağınızı sizlere anlatacağız.

Şöyle ki; SCCM ile yüklü olan uygulama raporunu almanın birkaç yöntemi bulunmaktadır. SCCM üzerinde bulunan collectionlara, queryler yardımı ile yazacağınız sql komutları sayesinde yüklü olan uygulamaların raporunu elde etmeniz mümkündür. Ancak SCCM’in siz herhangi bir kriter belirlemeden de kendi içerisinde Reports menüsü barındırmaktadır. Bu menüde oldukça fazla kriter zaten bulunmaktadır. Yine de yeterli gelmediği durumlarda kendi raporunuzu kriterler belirterek oluşturabilirsiniz.

SCCM Rapor Oluşturma İşlemi

SCCM ile yüklü olan uygulamaların raporunu almak için ilk yöntem; SCCM console içerisinden Monitoring kısmına giriş yapılır. Ardından Reports menüsüne oradan da Asset Intelligence seçilir. Burada Software 02D – computers with specific software installed seçilir. Raporu hangi bilgisayarlar için almak istiyorsanız o Collection seçilir. Software Product kısmında ise hangi ürünün raporunu almak istiyorsanız, values içerisinden seçebilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise Monitoring > Reports > Software – Companies and Products kısmına giriş yapılır. Raporlar içerisinden Computers with specific software registered in Add Remove Programs Software Title Filter kısmından yapılabilir. Buradaki fark ise raporunu almak istediğiniz uygulamanın add remove programs üzerinde görülen adını yazmanız olacaktır. Örneğin; Microsoft Office raporu ise bu alan “Microsoft Office Profesional Plus 2010” ismi ile aratmanız gerekecektir. Ya da diyelim ki tüm office uygulamalarını göreceksiniz; o zaman da Microsoft Office Profesional% yazmanız gerekecektir.

Buradaki arama kriterini dilediğiniz kadar genişletebilirsiniz. Buraya eğer %% yazarsanız; add remove programs altındaki tüm programların listesini alabilirsiniz. Bu listeyi de excel üzerine export edebilirsiniz. En son olarak ta View Report diyerek raporunuzu alabilirsiniz. Excel üzerine almış olduğunuz verileri, versiyonlarına göre filtreleyebilirsiniz. Böylece sizden istenen raporları oldukça ayrıntılı bir şekilde sunabilirsiniz.

Bu yazımda SCCM ile Yüklü Olan Uygulamaların Raporu Nasıl Alınır? Sorusunu cevaplamaya çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir