SCCM ile Yüklü Olan Uygulamaların Raporu Nasıl Alınır?

SCCM açık adı ile System Center Configuration Manager’dır. Peki SCCM ile Yüklü Olan Uygulamaların Raporu Nasıl Alınır? SCCM ile bildiğiniz gibi kullanıcı makinelerine uygulama dağıtımı, windows update dağıtımları her türlü uygulama ya da çalışmasını istediğiniz bir şeyi basabilirsiniz. Bu yazımızda SCCM ile bilgisayarlarda kurulu olan uygulamaların raporunu nasıl alacağınızı sizlere anlatacağız.

Şöyle ki; SCCM ile yüklü olan uygulama raporunu almanın birkaç yöntemi bulunmaktadır. SCCM üzerinde bulunan collectionlara, queryler yardımı ile yazacağınız sql komutları sayesinde yüklü olan uygulamaların raporunu elde etmeniz mümkündür. Ancak SCCM’in siz herhangi bir kriter belirlemeden de kendi içerisinde Reports menüsü barındırmaktadır. Bu menüde oldukça fazla kriter zaten bulunmaktadır. Yine de yeterli gelmediği durumlarda kendi raporunuzu kriterler belirterek oluşturabilirsiniz.

SCCM Rapor Oluşturma İşlemi

SCCM ile yüklü olan uygulamaların raporunu almak için ilk yöntem; SCCM console içerisinden Monitoring kısmına giriş yapılır. Ardından Reports menüsüne oradan da Asset Intelligence seçilir. Burada Software 02D – computers with specific software installed seçilir. Raporu hangi bilgisayarlar için almak istiyorsanız o Collection seçilir. Software Product kısmında ise hangi ürünün raporunu almak istiyorsanız, values içerisinden seçebilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise Monitoring > Reports > Software – Companies and Products kısmına giriş yapılır. Raporlar içerisinden Computers with specific software registered in Add Remove Programs Software Title Filter kısmından yapılabilir. Buradaki fark ise raporunu almak istediğiniz uygulamanın add remove programs üzerinde görülen adını yazmanız olacaktır. Örneğin; Microsoft Office raporu ise bu alan “Microsoft Office Profesional Plus 2010” ismi ile aratmanız gerekecektir. Ya da diyelim ki tüm office uygulamalarını göreceksiniz; o zaman da Microsoft Office Profesional% yazmanız gerekecektir.

Buradaki arama kriterini dilediğiniz kadar genişletebilirsiniz. Buraya eğer %% yazarsanız; add remove programs altındaki tüm programların listesini alabilirsiniz. Bu listeyi de excel üzerine export edebilirsiniz. En son olarak ta View Report diyerek raporunuzu alabilirsiniz. Excel üzerine almış olduğunuz verileri, versiyonlarına göre filtreleyebilirsiniz. Böylece sizden istenen raporları oldukça ayrıntılı bir şekilde sunabilirsiniz.

Bu yazımda SCCM ile Yüklü Olan Uygulamaların Raporu Nasıl Alınır? Sorusunu cevaplamaya çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir