Script ile Nasıl Yazıcı Eklenir ve Varsayılan Yapılır?

Sistem yöneticilerine lazım olan en gerekli scriptler yazı dizimize devam ediyoruz. Bu tür script yazılarımız diğer makalelerimizden kısa olacak şekilde yazılmaktadır. Bu yazımda Script ile Nasıl Yazıcı Eklenir ve Varsayılan Yapılır? konusundan bahsedeceğim. İhtiyaç duyduğunuzda anlık olarak işinizi görmesi açısından yardım amaçlı yazılmaktadır. Bugünkü yazımızda özellikle teknik destek personellerinin sıkça rastladığı problemden bahsedeceğiz. Client bilgisayarlar üzerinde varsayılan yazıcı atamak ve bu yazıcıyı default yani varsayılan yazıcı olarak tanımlama işlemini küçük bir script ile kolayca sizlere göstereceğiz.

Bunun için öncelikle bir notepad açarak aşağıda sizlere vermiş olduğumuz kodu içerisine yapıştırın. Yazıcınızın paylaşım ayarlarını yapınıza göre değiştirin. Ardından dosyayı .bat dosyası olarak farklı kaydedin. Dilerseniz bunu Active Directory üzerinden policy ile de kullanıcılarınıza basabilirsiniz. Tek unutmamanız gereken şey; bu .bat uzantılı dosyayı tüm kullanıcıların okuma yetkisi olduğu bir klasör içerisinde paylaşmanız olacaktır. Bunu yaptıktan sonra ağ üzerinde paylaşımlı olan yazıcınızı client makinelere eklemiş olacak ve o yazıcıyı varsayılan olarak tanımlamış olacaksınız.

Paylaşımdaki yazıcınızı client bilgisayarlara tanıtmak için;

  • Set objNetwork = CreateObject(“WScript.Network”)
  • AddWindowsPrinterConnection “\\server\yazıcı”

Tanıtmış olduğunuz yazıcıyı varsayılan printer yapmak için;

  • Set objNetwork = WScript.CreateObject(“WScript.Network”)
  • SetDefaultPrinter(“\\server\yazıcı”)

Bu yazımızda kısa bir script ile client makinelere yazıcı atama işlemi ve yazıcıyı varsayılan nasıl yapacağınızı anlatmış olduk. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir