Stream Üzerinde Nasıl Yetkilendirme Yapılır?

Merhaba; bu yazımda sizlere bir Office 365 uygulaması olan Stream üzerinde yetkilendirme işleminden bahsedeceğim. Şirketlerde; özellikle de pandemi döneminde sıkça kullanılan Microsoft Teams uygulaması üzerinde yapılan toplantılar kaydedilmektedir. Daha sonradan da videoyu izlemesi açısından dilediğiniz kullanıcının izlemesini sağlamak isteyebilirsiniz. Bu tip durumlarda toplantı kayıtlarınızın tamam Stream denilen Office 365 uygulaması üzerinde tutulmaktadır. Sizler de bütün yetkilendirmeleri bu uygulama üzerinden yapacaksınız. Dilerseniz hemen başlayalım.

Microsoft Office 365‘in bir diğer uygulaması olan Stream, pandemi süreci ile birlikte çok daha yoğun kullanılmaya başladı. Aksiyon almak için öncelikle yönetici hesabınız ile Stream Admin Panel’e, aşağıdaki gibi giriş yapmanız gerekmektedir.

Microsoft Stream Admin Paneli

Stream üzerinde yönetici hesabınız ile giriş yaptıktan sonra size iletilen URL’yi yeni sekmede açmanız gerekecektir. Yetki hatası vermemesi adına Admin Mode geçişi yaptığınızda URL görüntülenebilir hale gelecektir.

Stream uygulaması üzerinde Admin Mode geçişi yaptıktan sonra  “Update video details” sekmesine tıklayarak , yetki isteyen kişiyi Owner olmayacak şekilde yalnızca read yetkisi vererek, ya da dosyayı değiştirebilme izinlerini verebilirsiniz. Read izni vermediğinizde kullanıcı bu videoları Stream ortamında göremeyecektir.

Yapılması gereken işlemler bu kadar. Bu şekilde dilediğiniz video üzerinde dilediğiniz kişi için yetkilendirmeler gerçekleştirebilirsiniz. Bu yazımda sizlere, bir Office 365 uygulaması olan Stream üzerinde yetkilendirme işleminden bahsettim. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir