Synergy 480 Gen 10 SUT ile Upgrade İşlemi

Merhaba, bu yazımda sizlere Synergy 480 Gen 10 SUT ile Upgrade İşlemi konusundan bahsedeceğim. Öncelikle bahsettiğimiz Synergy 480 Gen 10 sunucularımız, HPE’nin Synergy ismindeki şase üzerindedir. Synergy özelinde kullanılan Oneview isimli arayüz üzerinden sunucularınızı yönetiyorsunuz.

Sunucularınız üzerinde Service Pack for Proliant adı verilen SPP kurulumlarının yapılması önemlidir. Ancak burada asıl dikkat edilmesi gereken işlem SPP içerisindeki yalnızca firmware değil, driverların da sunucuya kurulmasıdır. Özellikle Vmware ESXI olarak kurduğunuz sunucularda driver kısımlarına çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

Synergy 480 Gen 10 hostlarımızın upgrade yani yeni sürücülerinin ve firmware paketlerinin geçilmesi işlemi iki şekilde yapılabilmektedir. Synergy üzerindeki Oneview versiyonunuza göre firmware bundle yani SPP paketleri için ne kadar yer olduğunu öğrenebilirsiniz. Eski versiyonlarda 12 GB alan bulunmaktadır. Bir SPP paketi yaklaşık olarak 4 – 5 GB boyutundadır.

Bu bilgileri verdikten sonra artık Synergy şasemizin Oneview arayüzüne giriş yapabiliriz. Burada firmware bundle kısmına gelerek host ya da hostlarımıza yüklemek istediğimiz SPP paketini Oneview üzerine upload ediyoruz.

SPP Upgrade İşlemi

Server Profiles kısmından SPP yüklemek istediğimiz sunucuya geliyoruz ve General kısmının yanında edit seçeneğine geliyoruz. Bu alanda sunucu üzerinde yapmak istediğiniz tüm değişiklikleri görebilirsiniz.

Upgrade işlemi için ilk yöntem olarak sık kullanılan yöntemden bahsedeceğim. Alt kısımda firmware tarafında sunucuya hangi versiyonu geçmek istiyorsanız onu seçiyorsunuz. Ardından alt kısımdaki üç seçenekten Firmware and OS Drivers using Smart Update Tools kısmını işaretliyoruz. Ardından sunucuyu power off hale getirebilirsiniz. İşlemi uyguladıktan sonra power on edebilirsiniz. Firmware ve driverlar otomatik olarak yüklenmeye başlayacaktır.

Not: Hostun Windows ya da ESXI olması önemli değildir. İkisi için de uygun ve gerekli driverlar yüklenmiş olacaktır.

SUT ile SPP Güncelleme İşlemi

İkinci yöntemde için ilk olarak sunucunuzun ILO’su içerisine girmelisiniz. Ve aşağıdaki alanının OK olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Bu kısım ok değilse SUT yani Smart Update Tools kurmalı ya da güncellemelisiniz. Hemen işleme başlayalım. Server profiles kısmında yeni bir profil oluşturabilirsiniz. Ya da mevcut olan profileınızı yeni SPP dosyaası ile güncellemeniz gerekmektedir. Ardından Aşağıdaki kısımda Oneview uyarıları sizlere belirtmeye başlayacaktır.

Bu kısımda her host için öncelikle Firmware install state kısmının staged olması gerekmektedir. Bu kısımda staged yazısını gördükten sonra SPP geçmek istediğiniz hostunuz Windows ise sırasıyla aşağıdaki komutları girmeniz gerekecektir. Öncelikel başlat çalıştır ve cmd ekranını run as administrator ile açmanız gerekmektedir.

Ardından sut -deployreboot komutunu gönderiyoruz. Ve tüm driverların tek tek kurulduğunu görüyoruz. Tüm işlemler bittiğinde sizi komut satırına geri atacak. Artık reboot komutunu girerek sunucuyu yeniden başlatabilirsiniz. Sunucu açıldıktan sonra firmware install state kısmında applied görmeniz gerekiyor. Eğer bir hata varsa hangi driver exe olduklarını size bildirecek. Siz de yeniden sunucuya giderek sut -deployreboot komutunu koşturmanız gerekecek.

Eğer SPP geçmek istediğiniz host üzerinde ESXI kurulu ise öncelikle SSH bağlantısını açmanız gerekmektedir. Ardından Putty uygulaması ile hosta bağlanmanız gerekmektedir. Ardından Oneview üzerinde hosta gelerek actions tabından update from template demeniz gerekemktedir. Burada yine firmware install state kısmının staged olmasını beklemelisiniz. Staged göründükten sonra ESX host üzerinde sırası ile;

sut -status komutunu çalıştırmalı ve hangi updatelerin olduğunu görüntülüyorsunuz. Biraz önce bahsetmiş olduğum Agentless Servisi ESX üzerinde çalıştırmak için aşağıdaki komutları koşturmalısınız.

/etc/init.d/amsd status

Service running olduktan sonra sut -deployreboot komutunu koşturuyoruz. Yüklemeler tamamlandıktan sonra reboot diyerek ESX hostumuzu reboot ediyoruz. Açıldıktan sonra Firmware Install State kısmında bir süre activating yazacak. Ardından Applied uyarısı yer alacak.

Artık hostlarınız üzerine yeni versiyon SPP ( Service Pack fo Proliant) güncellemelerinizi geçmiş oldunuz. Bu yazımda sizlere Synergy 480 Gen 10 SUT ile Upgrade İşlemi konusundan bahsetmeye çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.