Terminal Server Local Printer Üzerinden Çıktı Nasıl Alınır?

Bu yazımda Terminal Server Local Printer Üzerinden Çıktı Nasıl Alınır? Konusunu anlatacağım. Çoğumuz bulunduğumuz şirketlerdeki bazı uygulamaları ya da yazılımları uzak masaüstü bağlantısı yaparak ya da terminal server gibi yalnızca RDP yaparak kullanıyoruz. Ancak sıkça yaşanan bir sorun da, RDP yaptığımız bu sunucu üzerinden bir çıktı alabilmektir. Çıktı almak istediğimiz sunucuya local printer tanımlaması yapmamız gerekmektedir. Bu ayarlar doğrultusunda bağlanmış olduğunuz bilgisayar üzerinden bir çıktı göndermeniz halinde, local yazıcınızdan kolaylıkla çıktı alabilirsiniz.

Normal şartlarda COM, USB ve LPT gibi bağlantı noktalarını yalnızca Windows Server 2003 üzerinde yeniden yönlendirebilirsiniz. Eğer kullandığınız yerel bilgisayarınız üzerinde Windows Server 2003 kullanmıyorsanız, DOT4 gibi bağlantı noktaları yeniden yönlendirilmeyecektir. Şimdi bunun için yapmanız gerekenleri anlatalım. Öncelikle aşağıda uygulayacağınız adımları, bağlanacağınız client makinesi üzerinde gerçekleştirmelisiniz. Öncelikle client makinesi üzerinde başlat > çalıştır > regedit yazarak enter demelisiniz. Açmış olduğunuz kayıt defterinde aşağıdaki değeri bulmalısınız.

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Terminal Server Client\Default\AddIns\RDPDR

Düzen menüsü içerisinden yeni diyerek bir DWORD değeri eklmelisiniz. Buraya FilterQueueType yazarak enter demelisiniz. Düzen menüsü üzerinden de değiştir demelisiniz. Ve buraya da FFFFFFFF yazarak tamam demelisiniz. Eğer bu işlemi tamamladıysanız, artık bütün bağlantı noktalarının yeniden yönlendirilmesi etkinleştirilmiş olacaktır. Son olarak işlem uygulandıktan sonra, client makinenizi restart etmeyi unutmamalısınız.

Bu yazımda Terminal Server Local Printer Üzerinden Çıktı Nasıl Alınır? Sorusunun cevabını anlatmaya çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir