Ubuntu Üzerinde Nasıl Powershell Çalışıtırılır?

Linux artık tüm şirketlerde yoğun bir şekilde kullanılmaya başlamıştır. Peki Ubuntu Üzerinde Nasıl Powershell Çalışıtırılır? Bununla birlikte günlük kullanmakta olduğumuz servis ya da uygulamaların da aynı hızda değişimi devam etmektedir. Bu yazımızda sizlere Microsoft’un open source bir ürünü olan powershell uygulamasını ubuntu üzerinde nasıl çalıştıracağınızı anlatacağız. Powershell uygulamasının open source oluşu, sadece windows işletim sistemi kullanan arkadaşlar için değil, Linux ya da macOS kullanan kişiler için de oldukça kolay bir hal almıştır. Bu sayede powershell tarafında deneyimi olan kişiler, kolaylıkla ubuntu üzerinde de yeteneklerini gösterebilir hale gelmişlerdir. Peki Ubuntu üzerinde powershell nasıl çalışır?

Kurulum kısmı oldukça basittir. Öncelikle ubuntu sunucunuz üzerinden https://github.com/Powershell/Powershell adresine gitmelisiniz. Burada bütün platformlar için kurulumlar karşınıza gelecektir. Ubuntu 16.04 için powershell çalıştıracağınızı varsayalım.

Github İndirme Linki

Kurulum yapmanız gerektiğinden dolayı ilgili .dep dosyasını indirmelisiniz. Buradan sonra kurulum için karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

Powershell Kurulum Paketi

Yapmış olduğunuz kurulumun ardından terminal ekranınızı açabilirsiniz. Powershell komutu ile birlikte powershell uygulamasını kullanmaya başlayabilirsiniz.

Powershell Komut Ekranı

Testini yapabilmek adına CPU kullanımlarına göre 5 makineyi listeleyebilirsiniz. Get-Process | Sort-Object CPU -Descending | Select-Object -First 5 komutunu kullanarak bu işlemi de kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

CPU Durumlarına Göre Listeleme

Not: Ubuntu üzerinde bazı -cmdletler çalışmayabilir. Sonuç olarak windows işletim sisteminden farklı bir platformdur. Genel kullanımda bir sorun bulunmamaktadır. 

Bu yazımda Ubuntu Üzerinde Nasıl Powershell Çalışıtırılır? Sorusunun cevabını vermeye çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir