Ubuntu Üzerinde Nasıl Powershell Çalışıtırılır?

Linux artık tüm şirketlerde yoğun bir şekilde kullanılmaya başlamıştır. Peki Ubuntu Üzerinde Nasıl Powershell Çalışıtırılır? Bununla birlikte günlük kullanmakta olduğumuz servis ya da uygulamaların da aynı hızda değişimi devam etmektedir. Bu yazımızda sizlere Microsoft’un open source bir ürünü olan powershell uygulamasını ubuntu üzerinde nasıl çalıştıracağınızı anlatacağız. Powershell uygulamasının open source oluşu, sadece windows işletim sistemi kullanan arkadaşlar için değil, Linux ya da macOS kullanan kişiler için de oldukça kolay bir hal almıştır. Bu sayede powershell tarafında deneyimi olan kişiler, kolaylıkla ubuntu üzerinde de yeteneklerini gösterebilir hale gelmişlerdir. Peki Ubuntu üzerinde powershell nasıl çalışır?

Kurulum kısmı oldukça basittir. Öncelikle ubuntu sunucunuz üzerinden https://github.com/Powershell/Powershell adresine gitmelisiniz. Burada bütün platformlar için kurulumlar karşınıza gelecektir. Ubuntu 16.04 için powershell çalıştıracağınızı varsayalım.

Github İndirme Linki

Kurulum yapmanız gerektiğinden dolayı ilgili .dep dosyasını indirmelisiniz. Buradan sonra kurulum için karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

Powershell Kurulum Paketi

Yapmış olduğunuz kurulumun ardından terminal ekranınızı açabilirsiniz. Powershell komutu ile birlikte powershell uygulamasını kullanmaya başlayabilirsiniz.

Powershell Komut Ekranı

Testini yapabilmek adına CPU kullanımlarına göre 5 makineyi listeleyebilirsiniz. Get-Process | Sort-Object CPU -Descending | Select-Object -First 5 komutunu kullanarak bu işlemi de kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

CPU Durumlarına Göre Listeleme

Not: Ubuntu üzerinde bazı -cmdletler çalışmayabilir. Sonuç olarak windows işletim sisteminden farklı bir platformdur. Genel kullanımda bir sorun bulunmamaktadır. 

Bu yazımda Ubuntu Üzerinde Nasıl Powershell Çalışıtırılır? Sorusunun cevabını vermeye çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir