Unutulan Admin Şifresini Sıfırlama İşlemi (Utilman)

Merhaba, bu yazımda sizlere windows sunucularınızda ya da kişisel Windows bilgisayarınız üzerinde unutulan admin şifresini sıfırlama işlemi (Utilman) konusundan bahsedeceğim. Öncelikle unutulan şifreler sebebiyle bilgisayarınızı ya da sunucunuzu açamıyor olabilirsiniz.

Unutulan Administrator hesabının parolasını Utilman.exe denilen güzel bir tool ile sıfırlamanız mümkündür. Dilerseniz, lafı uzatmadan direk işlemlere geçelim. Bunu iki şekilde yapabileceğinizi belirtmek isterim. Öncelikle Administrator şifresini unuttuğunuz bilgisayara Windows 10 ise Windows 10, Windows Server ürünlerinden birisi ise kendi ISO cdlerini takmanız gerekecektir. Eğer bir sanal sunucu ise cd drive olarak direk ISO dosyasını bağlamanız gerekmektedir.

Bu işlemin ardından sunucu ya da bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekmektedir. Burada boot işleminin cd üzerinden yapıldığını dikkat etmelisiniz. CD’den yüklemek için bir tuşa basın ekranı geldiğinde bir tuşa basın.

Dil menüsünü ileri diyerek geçin. Repair your computer seçeneğine tıklayın.

Bir diğer seçenek ise Administrator kullanıcınızın parolasını unuttuğunuz Windows 10 işletim sistemi üzerinde shift tuşuna basılı tutarak, yeniden başlat demek olacaktır. Ekran kapandıktan sonra shift tuşunu bırakabilirsiniz. İki ayrı durumda da bir seçenek belirleyin kısmı karşınıza gelecektir.

Utilman.exe Sıfırlama İşlemi

Burada komut satırı ekranına düşerek burada birkaç düzenleme ile Administrator parolasını sıfırlamaya çalışıyoruz. Sizleri aşağıdaki seçenekler karşılayacaktır.

  • Devam (Windows açılma işlemine devam eder),
  • Sorun Gider (CMD komut satırı ve gelişmiş seçeneklerin olduğu bölüm)
  • Kişisel Bilgisayarınızı Kapatın (Bilgisayarı kapatır)

Sorun gider menüsü altından gelişmiş seçeneklere giriş yapıyoruz. Ardından da komut istemi seçeneğine giriş yapıyoruz. Bazı durumlarda bilgisayar yeniden başladıktan sonra komut istemi açılır. Bazı durumlarda direk komut satırı karşınıza gelecektir.

Komut satırı üzerinde öncelikle Windows’un kurulu olduğu dizin hangisi ise oraya gidiyoruz. Bunu sorgulamak için c: , d: , e: denenebilir. Bilgisayarınızda birden fazla disk olabilir. Hangi dizinde Windows olduğunu bilmiyorsanız dir komutu ile dosyaları görüntüleyebilirsiniz.

Windows c dizininde varsayalım. Komutu aşağıdaki gibi kullanıyoruz. Öncelikle;

Cd windows yazarak klasör içerisine gidiyoruz. Ardından cd system32 yazarak c:\windows\system32 dizinine gelmiş oluyoruz. Aşağıdaki komutu kullanarak utilman.exe dosyasının ismini değiştirmemiz gerekmektedir.

ren utilman.exe utilman.bak

Ardından cmd.exe dosyasını yedek isimli klasör içerisine yedek almak için aşağıdaki komutu giriyoruz.

copy cmd.exe c:\yedek

Ardından exit yazarak komut satırından çıkıyoruz ve bilgisayarı yeniden başlatıyoruz. Kullanıcı şifre girilen ekrana geldiğinde sol tarafta bulunan erişim kolaylığı menüsüne giriş yapıyoruz. Eğer yukarıdaki komutlarda bir hata almadıysanız karşınıza komut satırı ekranı direkt olarak gelecektir. Burada yapmanız gereken tek birşey kaldı. O da unutmuş olduğunuz Administrator kullanıcısının parolasını sıfırlamak yani değiştirme işlemi. Bunu aşağıdaki komut ile kolaylıkla yapabilirsiniz.

net user Administrator 123456 (Başka bir kullanıcının da parolasını değiştirebilirsiniz.)

net user Thesistemci 123456

Son olarak adını değiştirmiş olduğunu utilman.bak dosyası ve yedek klasörüne koymuş olduğunu cmd.exe dosyasını geri almak isterseniz, cmd.exe dosyasını system32 klasörü altına kopyalayabilirsiniz. Utilman.bak dosyasının ismini de Utilman.exe olarak yeniden değiştirebilirsiniz.

Link üzerinden Microsoft tarafında inceleme yapabilirsiniz.

Utilman Microsoft

Bu yazımda sizlere windows sunucularınızda ya da kişisel Windows bilgisayarınız üzerinde unutulan admin şifresini sıfırlama işlemi (Utilman) konusundan bahsetmeye çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.