Update Manager ile ESX Versiyonu Nasıl Yükseltilir?

Merhaba, bu yazımda sizlere Update Manager ile ESX Versiyonu Nasıl Yükseltilir? bahsedeceğim. Vmware Update Manager özelliğini kullanabilmeniz için en az Vsphere Essentials lisansına sahip olmanız gerekmektedir. Dolayısıyla Vcenter versiyonunuz 6.7 ise hem HTML desteğiyle kullanabilir duruma gelmiş oluyorsunuz. Hem de Update Manager özelliğini de kullanabilir hale geliyorsunuz.

Peki Update Manager ile ESX hostumuzun versiyonunu nasıl yükselteceğiz? Bunun için öncelikle yapmanız gereken elbette Vsphere Web Client arayüzüne giriş yapmaktır. Aşağıdaki gibi menü içerisinden home sekmesine gelinmelidir.

Vsphere – Update Manager

Hemen ardından aşağıda gördüğünüz gibi Update Manager içerisine giriş yapılır. Üst sekmede bulunan Baseline içerisine giriş yapılır. New diyerek yeni bir Baseline oluşturulur.

Update Manager – Baseline

Ancak burada size kolaylık olması açısından ilk olarak yine Update Manager içerisine giriş yapılır. Ve yükseltmek istediğimiz versiyonun ISO dosyasını ESXI images kısmından import ve ardından browse diyerek gösteriyoruz.

Update Manager – ESXİ Image

Sonrasında baseline kısmına bir isim ekliyoruz. Ve ardından ISO dosyamızı seçerek Upgrade diyoruz. Ve devam ediyoruz.

Update Manager – Create Baseline

ESX hostlarımız istediğimiz versiyona kısa bir süre sonra geçiş yapmış olacaktır.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir