Update Manager ile ESX Versiyonu Nasıl Yükseltilir?

Update Manager ile ESX Versiyonu Nasıl Yükseltilir?

Merhaba, bu yazımda sizlere mevcut ESX hostunuzu 6.X versiyonundan 6.7 versiyonuna Update Manager ile nasıl yükselteceğinizden bahsedeceğim. Vmware Update Manager özelliğini kullanabilmeniz için en az Vsphere Essentials lisansına sahip olmanız gerekmektedir. Dolayısıyla Vcenter versiyonunuz 6.7 ise hem HTML desteğiyle kullanabilir duruma gelmiş oluyorsunuz. Hem de Update Manager özelliğini de kullanabilir hale geliyorsunuz.

Peki Update Manager ile ESX hostumuzun versiyonunu nasıl yükselteceğiz? Bunun için öncelikle yapmanız gereken elbette Vsphere Web Client arayüzüne giriş yapmaktır. Aşağıdaki gibi menü içerisinden home sekmesine gelinmelidir.

Hemen ardından aşağıda gördüğünüz gibi Update Manager içerisine giriş yapılır. Üst sekmede bulunan Baseline içerisine giriş yapılır. New diyerek yeni bir Baseline oluşturulur.

Ancak burada size kolaylık olması açısından ilk olarak yine Update Manager içerisine giriş yapılır. Ve yükseltmek istediğimiz versiyonun ISO dosyasını ESXI images kısmından import ve ardından browse diyerek gösteriyoruz.

Sonrasında baseline kısmına bir isim ekliyoruz. Ve ardından ISO dosyamızı seçerek Upgrade diyoruz. Ve devam ediyoruz.

ESX hostlarımız istediğimiz versiyona kısa bir süre sonra geçiş yapmış olacaktır.


 

Yazımızı Buradan Paylaşabilirsiniz.

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Linkedin üzerinden profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi bu blog üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir