Vcenter 6.7U2 Üzerinde SMB ile Config Yedeği Nasıl Alınır?

Merhaba, bugün Vcenter 6.7U2 Üzerinde SMB ile Config Yedeği Nasıl Alınır? Sorusunun cevabını anlatacağım. Vcenter kullanan herkes bilir ki; vcenter yedeği almak oldukça zahmetliydi. Planlama yapmanız, birkaç satır kod yazmanız ve ardından onu job olarak tanımlamanız gerekiyordu. Ancak buraya koyacağınız bir virgülü unuttuğunuz zaman yedeğini alıyor sandığınız Vcenter, aslında yedeksiz bir şekilde devam ediyordu.

Fakat bu sorunu da 6.7 versiyonunun ikinci update paketinde bu işi zahmetsiz hale getirmeyi başarmışlar. Update geçildikten sonra, SMB protokolü sayesinde dilediğiniz bir file share ederek oraya yedeğinizi alabilirsiniz. Elbette yine bir backup job olarak hazırlık yapmanız gerekiyor. Job oluştururken birkaç adımda dikkat etmemiz gerekmektedir.

İlk olarak backup location kısmında;

smb://fileserver_fqdn/test

Username kısmında yazmanız gereken kullanıcı kesinlikle yazma yetkisine sahip bir hakka sahip olmalıdır. Burada başına domain yazdığınız zaman job çalışmayacaktır. Örnek olarak; thesistemci@thesistemci.local yazdığınızda çalışmayacaktır. Thesistemci\thesistemci yazdığınız zaman da çalışmayacaktır. Burası en önemli kısımlardan birisidir. Buraya yalnızca kullanıcı adını yani “thesistemci” diyerek geçebilirsiniz.

Edit Backup Schedule

Dosya yolunu belirledik. Bu kendi bilgisayarımızda bir alan da olabilir. Yetkili olan kullanıcı adımızı girdik. Şifresini yazdık. Backup başlayacağı günü ve saati seçiyoruz. Son olarak save diyoruz. Oluşturduğunuz job o saatte çalışmaya başlayacaktır. Son olarak backup işlemi Vcenter durumunuza göre çok uzun sürmeyecektir. Bittiğinde configuration dosyanız istediğiniz paylaşım içerisine gelmiş olacaktır.

Bu yazımda Vcenter 6.7U2 Üzerinde SMB ile Config Yedeği Nasıl Alınır? Anlatmaya çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir