Vcenter Appliance Root Password Nasıl Değiştirilir?

Merhaba, bu yazımda sizlere zaman zaman hepimizin başına gelen, Vcenter Server Appliance sunucumuzdaki root password unutulması durumunda ne yapılması gerektiğinden bahsedeceğim. Peki Vcenter Appliance sunucusunda root password nasıl değiştirilir? Bununla ilgili çözümü sizlerle paylaşacağım.

Zaman zaman Vcenter Server Appliance sunucumuzu ilk kurarken vermiş olduğumuz root şifresini unutabilirsiniz. Ya da bu şifreyi herhangi bir sebepten değiştirmek isteyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ilk işiniz Vcenter Server Appliance sunucunuzu yeniden başlatmak olacaktır. Bu işlemi yapmadan önce mutlaka Vcenter Server Appliance sunucunuzun snapshot’ını almanız gerekmektedir. Ardından yeniden başlayan Vcenter sunucunuz üzerinde Photon OS ekranına geldiğinde “e” tuşuna basmalısınız. Ardından aşağıdaki ekran sizi karşılayacaktır. Linux ile başlayan satırın en sonuna gelerek rw init=/bin/bash yazmanız ardından da F10 tuşuna ya da ctrl+x tuşlarına basmalısınız.

Photon Command Ekranı

Bu işlemin ardından sizi aşağıdaki gibi bir komut satırı ekranına getirecektir. Bu ekranda mount -o remount,rw / yazmanız gerekmektedir.

Vcenter Appliance Command

Yazmaya hazır hale getirdikten sonra passwd komutunu yazarak enter diyoruz. Ardından bize aşağıdaki gibi iki kere yeni root şifresini girmemiz gereken ekran karşılayacaktır.

Vcenter Root Password Değişimi

Ardından mount işlemini iptal etmek için unmount / komutunu yazıyoruz. Enter dedikten sonra alt satıra geçince reboot -f komutunu enter diyoruz. Vcenter sunucumuz yeniden başladıktan sonra root password değişmiş olacaktır. Bu yazımda sizlere unutmuş olduğunuz ya da bir sebepten değiştirmek istediğiniz Vcenter Server Appliance sunucunuzun root password işlemini nasıl yapacağınızı anlattım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir