Vcenter Appliance Root Password Nasıl Değiştirilir?

Merhaba, bu yazımda sizlere zaman zaman hepimizin başına gelen, Vcenter Server Appliance sunucumuzdaki root password unutulması durumunda ne yapılması gerektiğinden bahsedeceğim. Peki Vcenter Appliance sunucusunda root password nasıl değiştirilir? Bununla ilgili çözümü sizlerle paylaşacağım.

Zaman zaman Vcenter Server Appliance sunucumuzu ilk kurarken vermiş olduğumuz root şifresini unutabilirsiniz. Ya da bu şifreyi herhangi bir sebepten değiştirmek isteyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ilk işiniz Vcenter Server Appliance sunucunuzu yeniden başlatmak olacaktır. Bu işlemi yapmadan önce mutlaka Vcenter Server Appliance sunucunuzun snapshot’ını almanız gerekmektedir. Ardından yeniden başlayan Vcenter sunucunuz üzerinde Photon OS ekranına geldiğinde “e” tuşuna basmalısınız. Ardından aşağıdaki ekran sizi karşılayacaktır. Linux ile başlayan satırın en sonuna gelerek rw init=/bin/bash yazmanız ardından da F10 tuşuna ya da ctrl+x tuşlarına basmalısınız.

Photon Command Ekranı

Bu işlemin ardından sizi aşağıdaki gibi bir komut satırı ekranına getirecektir. Bu ekranda mount -o remount,rw / yazmanız gerekmektedir.

Vcenter Appliance Command

Yazmaya hazır hale getirdikten sonra passwd komutunu yazarak enter diyoruz. Ardından bize aşağıdaki gibi iki kere yeni root şifresini girmemiz gereken ekran karşılayacaktır.

Vcenter Root Password Değişimi

Ardından mount işlemini iptal etmek için unmount / komutunu yazıyoruz. Enter dedikten sonra alt satıra geçince reboot -f komutunu enter diyoruz. Vcenter sunucumuz yeniden başladıktan sonra root password değişmiş olacaktır. Bu yazımda sizlere unutmuş olduğunuz ya da bir sebepten değiştirmek istediğiniz Vcenter Server Appliance sunucunuzun root password işlemini nasıl yapacağınızı anlattım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir