Vcenter Distributed Switch Üzerine Host Nasıl Eklenir?

Merhaba, bu yazımda sizlere Vcenter Distributed Switch Üzerine Host Nasıl Eklenir? kısmından bahsedeceğim. Hemen konuya gireyim. Öncelikle Vsphere Web Client içerisine giriş yapıyorsunuz. Ardından sırası ile Network sekmesine giriş yapıyorsunuz. Elbette daha önceden de oluşturduğunuz bir VDS (Vmware Distributed Switch) bulunmak zorundadır. Gelelim mevcut hostumuz üzerine nasıl ekleyeceğimize.

Distributed Switch Üzerine Host Ekleme

Hemen var olan VDS üzerine sağ click Add and Manage Host demeniz gerekmektedir.

Distributed Switch – Add and Manage Hosts

Hemen ardından Add Host diyerek devam ediyoruz. Belirlemek istediğiniz bir isim verebilirsiniz.

Distributed Switch – Add Hosts

Şimdi de Vmware Distributed Switch üzerine eklemek istediğiniz hostları seçebilirsiniz. Buradaki en güzel özellik aynı anda birden fazla host seçmemize olanak sağlamasıdır. Mevcut hostlarınızın VDS üzerinde olmayanlarının tümü bu kısımda size gösterilecektir.

Distributed Switch – Select New Hosts

Eğer VDS (Vmware Distributed Switch) üzerinde 4 adet uplink portu oluşturduysanız, burada da 4 olarak ayarlamanız gerekmektedir. Bir not olarak ta şunu söyleyebilirim. Birden fazla host ekleyecekseniz, fiziksel port bağlantılarının bir haritasını çıkardıktan sonra farklı networkleri tanımlayın ki, sorun yaşamayın.

Distributed Switch – Network Adapter Hosts

Burada Assign Port Group seçerek önceden oluşturmuş olduğumuz bir port grubunu seçiyor ve devam ediyoruz. Port group ile ilgili yazımı bundan sonra hazırlayacağım. Ama konusu gelmişken kısaca bahsedelim. Standart Switch üzerinde port trunk modda ise yani port üstünden birden fazla VLAN geçiyor ise bir grup oluşturuyoruz. Ardından grup üzerinden Vlan tanımı yapıyoruz. Distributed Switch üzerinde de birden fazla ve farklı Vlan üzerinde port grupları oluşturabiliyoruz.

Distributed Switch – Vmnic

Bu sayede diyelim ki Management networkünü farklı bir NIC üzerinde çalıştıracaksınız. Fiziksel NIC üzerindeki Vmware Distributed Switch’te oluşturduğunuz port grubu seçebilirsiniz. Bu port group sayesinde management trafiğinizi yeni bir NIC üstünden ve yeni bir port group üstünden çalıştırmış olursunuz.

Distributed Switch – Assign PortGroup

Ardından aşağıdaki gibi son adıma geçmiş olursunuz. Finish diyerek te işlemi tamamlamış oluyorsunuz.

Bu yazımda Vmware Distributed Switch üzerine hostların nasıl ekleneceğinden bahsetmeye çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir