VCenter Olmadan ESX Host Nasıl Güncellenir?

Günümüzde neredeyse tüm şirketler sanallaştırma platformlarını kullanmaktadırlar. Bunlardan en sık kullanılanı VMWare platformudur. VMWare üzerinde bazı durumlarda hem production hem de test ortamları yaratılmaktadır. Bu gibi durumlarda Vcenter olmadan da esx hostunuz üzerinde güncelleme yapmak isteyebilirsiniz. Peki Vcenter olmadan esx host nasıl güncellenir?

İlk yapmanız gereken Vsphere Client ile VMWare ortamınıza bağlanmak olacaktır. Ardından versiyonunu güncellemek istediğiniz esx hostunuzu maintanence moduna almalısınız. Yüklemeyi yapabilmeniz için patch dosyalarını indirmeniz gerekmektedir. Bu indirme işlemi için aşağıdaki adresi kullanmalısınız.

http://www.vmware.com/patchmgr/download.portal

Ardından istediğiniz güncelleme dosyasını indirerek, ilgili host üzerindeki bir datastore içerisine Patch klasörü içerisine kopyalamalısınız. Hemen arkasından bir settings değiştirmek adına, hostun confugration tabı içerisinden security profile kısmına giriş yapmalısınız. Burada çalışan servisleri görüyor olacaksınız. ESXI shell ve SSH servislerini start duruma getiriyoruz.

SSH Servisinin Start Edilmesi

Bu işlemin de ardından SSH portunu açtığımıza göre o porttan bağlantı yapmalıyız. Putty isimli küçük programı hemen indiriyoruz. Ardından putty uyguamasını çalıştırıp, bağlanmak istediğimiz hostun ip adresini yazarak, giriş sağlıyoruz. Command ekranında root ve password bilgilerini yazarak hostun içerisine girmiş oluyoruz. Burası önemli, güncellemeyi yapabilmek adına aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz.

esxcli software vib update -depot/vmfs/volumes/[Datastorename]/[patchfilename].zip

Bu komutun ardından hostun güncellenme işlemi başlayacaktır. Herhangi bir sebepten ya da beklemeden dolayı iptal etmeyiniz. İşlem birkaç dakika sürecek ve bitecektir. İşlem tamamlandıktan sonra Putty uygulamasını kapatabilirsiniz. Sonrasında indirip Patch klasörüne kopyalanan güncelleme dosyasını da silebilirsiniz. Son olarak yeniden Vsphere Client içerisine giriş yaparak, hostu maintanence moddan çıkarınız. ESX Hostunuzun güncellenme işlemi tamamlanmıştır.

Bu yazımda VCenter Olmadan ESX Host Nasıl Güncellenir? Sorusunun cevabını anlatmaya çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir