Vcenter Üzerinde Virtual Switch Nasıl Oluşturulur?

Bu yazımızda sizler için oldukça sık kullanmakta olduğumuz Vcenter Üzerinde Virtual Switch Nasıl Oluşturulur? işlemini anlatacağız. Şöyle ki; Vcenter ortamı içerisinde 2 farklı switch yapısı kullanabilirsiniz. Bunlardan birincisi distributed switch, diğeri ise standart switch türleridir. İki switch yapısını da sanal sunucularımız üzerinde kullanmamız mümkündür. Fakat mimari olarak yapıları birbirinden farklıdır. Distributed Switch ile Traffic Shaping, VM port blocking, private vlan, load based teaming, netflow, port mirroring işlemlerini yapabiliyorsunuz. Ancak standart switch üzerinde bu işlemleri yapamazsınız.

Dilerseniz, virtual switch nasıl oluşturulur, bir de onlara bakalım. İlk olarak elbette Vcenter sunucusuna web arayüzü ile giriş sağlamalıyız. Vcenter sunucunuz domainde ise domain admin ile değilse yönetmiş olduğunuz kullanıcı hesabınız ile bağlanmalısınız.

Virtual Switch Oluşturma İşlemi

Vmware Vcenter SSO

Ardından standart switch oluşturma işlemine başlayabilirsiniz. Sol tarafta bulunan esx hostlarınızdan birine tıklamalısınız. Ardından Configure > Networking > Virtual Swithes > Add Networking kısmına gelmelisiniz.

Vcenter – Virtual Switch

NOT: Eğer standart switch ekleyecekseniz mutlaka işlemi her host üzerinde yapmalısınız. Distributed Switch kullanacaksanız Vcenter üzerinde yaratmanız yeterli olacaktır.

Örnek olması açısından standart switch oluşturacağız. Mevcuttaki sanal makinelerimiz için oluşturmak istiyoruz. Bu nedenle Virtual Machine Port Group of a Standart Switch seçeneği ile devam etmeliyiz.

Vcenter – Add Networking

Oluşturacağınız standart switch var olan üzerinden gidebileceğiniz gibi bir grup ta oluşturabilirsiniz. Sonrasında da buraya bağlama yapabilirsiniz. Biz default olarak devam edeceğiz.

Virtual Switch – Select Target Device

Şimdi de standart switchiniz için bir isim belirlemelisiniz. Eğer birden fazla Vlanınız varsa, vlan numarasını isim olarak girmeniz tercih edilen bir yöntemdir. İsim kısmı sizin anlayacağınız şekilde yapmanız en uygun olandır.

Vcenter – Connection Settings

NOT: Oluşturduğunuz virtual switch üzerinde belirlemiş olduğunuz vlan, sunucuların bağlı olduğu switch üzerinde trunk modda değilse kesinlikle çalışmayacaktır.

İlgili ayarları yaptığınızda standart switchiniz o host üzerinde oluşmuş olacaktır. Bundan sonra esx hostunuz üzerindeki dilediğiniz sanal sunucuyu oluşturduğunuz standart switch üzerine bağlayabilirsiniz.

Bu yazımda Vcenter Üzerinde Virtual Switch Nasıl Oluşturulur? Sorusunun cevabını anlatmaya çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir