VMWare 6.5 Üzerinde Datastore Mount Sorunu Nasıl Çözülür?

Büyük ölçekli şirketlerin neredeyse tamamı vmware dolayısıyla da vcenter kullanmaktadır. Peki VMWare 6.5 Üzerinde Datastore Mount Sorunu Nasıl Çözülür? Size genelde 6.5 versiyonunda sık yaşanan bir problemin çözümünden bahsedeceğiz. Vcenter üzerinden herhangi bir datastore içerisine giriş yaptığınızda iso vs. atamayabilirsiniz. Bu durumda yalnızca datastore’unuzun bulunduğu ilgili host içerisine girerek dosya upload edebilirsiniz. Ancak bu da bir zaman kaybı yaratacaktır. Bununla ilgili vmware önerisi olan bir KB bulunmaktadır. Dilerseniz konuyu uzatmadan bu işlemi nasıl normale döndüreceğinize geçelim.

Datastore File Mount Hatası

İlk yapmamız gereken web üzerinden vcenter ip adresimizi girmek olacak. Henüz flash ya da html seçimini yapmadan sağ tarafta “Download Trusted root CA certificates” diyerek vcenter kurulu olan sunucu üzerinde local indirme yapıyoruz. İndirmiş olduğumuz sertifikayı zip içerisinden çıkararak local olarak yüklemesini yapmalısınız.

Vcenter Sertifika İndirme Menüsü

Sertifikayı çift tıklayarak yüklemesini gerçekleştirmelisiniz. İlk ekranda Local Machine tıklayarak ilerliyorsunuz.

Sertifika Yükleme Seçim Ekranı

Ardından gelen pencerede “Place all certificates in the following store” kısmını işaretliyoruz. Ve isim kısmına da “Trusted Root Certification Authorities” yazıyoruz.

Sertifikayı İsimlendirme Ekranı

Söylenen işlemlerinizi bitirdikten sonra Vcenter ekranına giriş için kullanmış olduğunuz web browser’ınızı yeniden başlatmalısınız. Bu işlemden sonra sertifika hatası almayacaksınız. Ve dilediğiniz datastore içerisine Vcenter üzerinden dosya upload edebileceksiniz.

Bu yazımda sizlere VMWare 6.5 Üzerinde Datastore Mount Sorunu Nasıl Çözülür? Sorusunun cevabını anlatmaya çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir