Vmware Distributed Switch Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Merhaba, bu yazımda Vmware Distributed Switch Nedir? Özellikleri Nelerdir? tanımlarından bahsedeceğim. Vmware üzerinde bulunan Distributed Switch özelliğinden bahsedeceğim. Günümüzde neredeyse orta ve büyük ölçekli şirketlerin tamamında Vmware kullanılmaktadır. Vmware ortamını kullanırken herkes de en verimli şekilde kullanmak istemektedir. Distributed Switch özelliği de verimli kullanımların başında gelen bir özelliktir. Vmware sanallaştırma platformu üzerinde iki tip switch türü bulunur. Bunlar;

 • Vmware Distributed Switch (VDS)
 • Vmware Standart Switch (VSS)

Olarak ikiye ayrılırlar. Şimdi diyebilirsiniz ki; bu iki switch yapısı arasındaki fark nedir? Hemen açıklamasına geçeyim. Vmware sanallaştırma platformunda bulunmakta olan iki switch yapısı da farklı özelliklere ve farklı configleri içlerinde barındırmaktadır. VDS’in en önemli farkı da Vmware Distributed Switch yapısının bize sağlamış olduğu avantajdır. Distributed Switch yapısı sayesinde Vmware ortamınızda bulunan tüm fiziksel hostlarımızın Virtual Switch, Port Group ve Network Interface Card bileşenlerini merkezi olarak yönetilebilirsiniz.

Vmware üzerindeki diğer switch yapısı olan Standart Switch üzerinde ise yaptığınız ayarları bütün ESXI hostlarınız üzerinde tek tek ayarlamak zorunda kalırsınız. Distributed Switch özelliğini kullanırken, yapmış olduğunuz ayarları sadece Vcenter üzerinden etkinleştirebilir ve uygulayabilirsiniz. Distributed Switch yapısı, ortamınız için avantaj sağlayacaktır. Burada önemli bir detayı da belirtmek isterim.

NOT: Vmware Distributed Switch özelliği, yalnızca Enterprise Edition lisansı ile kullanılabilmektedir.

Standart Switch ve Distributed Switch Arasındaki Farklar

 • Distributed Switch üzerinde bulunan management özelliğini kullanarak ortamınızda bulunan tüm ESX hostlarınızın networklerini merkezi şekilde yönetebilirsiniz.
 • Distributed Switch özelliği, yalnızca Enterprise edition lisansı ile birlikte gelmektedir.
 • Distributed Switch mimarisi, standart switch yapısından farklı olarak Vcenter seviyesinde oluşturulur.  
 • Outbound Traffic Shaping özelliğini kullanabilirsiniz.
 • VM Port Blocking özelliğini de Distributed Switch üzerinde kullanabilirsiniz.
 • Private VLAN özelliğini Distributed Switch üzerinde kullanabilirsiniz.
 • Load Based Teaming özelliğini Distributed Switch üzerinde kullanabilirsiniz.
 • Network Vmotion özelliğini Distributed Switch üzerinde kullanabilirsiniz.
 • Per Port policy setting özelliğini Distributed Switch üzerinde Port group ve port seviyesinde kullanılabilmektedir.
 • NetFlow özelliğini Distributed Switch üzerinde kullanabilirsiniz.
 • Port Mirroring özelliğini Distributed Switch üzerinde kullanabilirsiniz.

Bu yazımda Vmware üzerinde bulunan Vmware Distributed Switch Nedir? Özellikleri Nelerdir? tanımlarından bahsettim. Distributed Switch özelliğinden ve standart switch ile arasındaki farklardan bahsetmeye çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir