VMWARE ESXTOP Özelliği ve Kullanımı

Merhaba, bu yazımda sizlere Vmware üzerinde ESXTOP özelliğinin ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını anlatacağım. ESXTOP kullanarak memory, cpu ve network değerlerinin nasıl görüleceğinden bahsedeceğim. Öncelikle ESXTOP özelliğini, mevcut esxi hostlarımızın kaynaklarını görmek ve varsa sorunları giderebilmek için kullanılmaktadır.

ESXTOP özelliğinin üç farklı modu bulunmaktadır. Bunlar sırası ile;

  • Interactive mode
  • Batch mode
  • Replay mode

Bu mode özelliklerinden kısaca bahsetmek gerekirse;

Interactive Mode: Bu mod sayesinde tüm verileri gerçek zamanlı olarak görürsünüz. Yani tüm yapınızı anlık olarak monitör etmenize yardımcı olmaktadır.

Batch Mode: Bu mod sayesinde tüm verilerinizi bir .csv uzantılı dosyaya kaydederek, analizini yapabilirsiniz.

Replay Mode: Bu mod içerisinde tüm veriler VM-support komutu ile toplanır. Sonrasında da analiz edilir. Özellikle performans bilgilerini oldukça detaylı bir şekilde görebilirsiniz.

ESXTOP Nasıl Kullanılır?

Biz sistem yöneticilerinin en çok kullandığı ESXTOP interactive modudur. Peki dilerseniz hemen ESXI hostumuz üzerinde memory, cpu ve kaynak durumlarını detaylı bir şekilde inceleyelim. Unutulmamalıdır ki; ESXTOP komutu iki saniyede bir yenilemekte ve kaynakları canlı olarak yansıtarak izlememize olanak sağlamaktadır. Bu işlem için fiziksel hostumuza yani ESXI hostumuza SSH üzerinden bağlantı yaparak ESXTOP komutu ile anlık durum incelemesi kolaylıkla yapılabilmektedir.

ESXTOP Özelliği

Bu ekrana giriş yaptıktan sonra ESXTOP komutları sayesinde network, memory ve cpu gibi değerleri kolaylıkla görüntüleyebiliriz. Öncelikle CPU değerini görüntülemek adına “c” harfi kullanılmalıdır. Böylece CPU performansını görüntülemiş olacaksınız.

Memory ile ilgili detayları görüntülemek için “m” harfine basmanız gerekmektedir.

ESXTOP Memory Kaynak Görüntüleme

ESXTOP üzerinde disk adaptörlerinizi görebilmek için “d” harfini kullanabilirsiniz. Eğer disk aygıtlarını görüntülemek isterseniz, “u” harfini kullanabilirsiniz.

Eğer ESXI hostlarımız üzerinde network durumunu görüntülemek isterseniz “n” harfi ile işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz.

ESXI hostlarınızdaki güç yönetimi durumlarını görmek isterseniz “p” harfi ile işlemi yapabilirsiniz.

Eğer hostunuz üzerinde VSAN diskleri bulunuyor ve sağlık durumlarını kontrol etmek istiyorsanız “x” harfi ile işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

ESXTOP üzerinde farklı diğer kontrolleri de görebilmek isterseniz “h” harfi ile görebilirsiniz.

ESXTOP üzerinde işlerimizi kolaylaştıran da bir özellik bulunmaktadır. Eğer görmek istediğiniz menülerin bakmış olduğumuz alana eklenmesini isterseniz “f” harfi ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Diyelim ki; network durumunu görüntülerken görmek ya da eklemek istediğiniz farklı sütunlar da varsa “f” harfini kullanabilirsiniz.

Yukarıda ESXTOP interactive modunun 2 saniye aralıklarla yeniden güncellediğinden bahsetmiştik. Eğer bu ayarı değiştirmek isterseniz yapmanız gereken “s” harfini kullanmak olacaktır. Eğer anlık olarak manual güncellemesini isterseniz space tuşu ile bunu gerçekleştirebilirsiniz. ESXTOP özelliğinden çıkış yapmak isterseniz de “q” harfi ile bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Bu yazımda sizlere Vmware üzerinde ESXTOP özelliğinin ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını anlattım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir