VMware konsol açık olmadan RDP yapma sorunu nasıl giderilir?

Merhaba, bu yazımda Vmware üzerinde konsolu kapalı iken RDP yapamama sorunundan bahsedeceğim. Vmware üzerine kurmuş olduğunuz sunucunun ayarları yapmış olsanız bile bazen RDP yapmakta sorun yaşayabilirsiniz. Peki VMware konsol açık olmadan RDP yapma sorunu nasıl giderilir?

Siz de Vmware üzerinde kurduğunuz sunucunuza ayarlarını yapmanıza rağmen konsolunuz kapalıyken RDP yapamıyorsanız, çözümü burada bulabilirsiniz. Bu tür sorunları aşabilmek adına konsol üzerinden sunucunuza erişebilirsiniz ancak bunu yalnızca Vmware üzerinde yetkili olan kullanıcılar yapabilmektedir. Dolayısıyla bu yetkiyi de herkese veremezsiniz. Yani sorunu bir şekilde çözmeniz gerekecektir. Dilerseniz, lafı fazla uzatmadan hemen başlayalım.

Bu durumla karşılaştığınız zaman yapmanız gereken ilk şey RDP yapılamayan sunucuyu kapatmak olacaktır. Sunucuyu kapattıktan sonra aşağıdaki gibi sağ click Edit Settings menüsüne giriş yapmalısınız.

Karşınıza çıkan menü üzerinde VM Options seçeneği içerisine giriş yapmalısınız. Aşağıda ekran görüntüsünü bulabilirsiniz.

Vm Options içerisinde aşağı kısımda advanced kısmı yer alacaktır. Advanced sekmesinin okunu açabilirsiniz. Alt kısımlardaki menülerini görebilirsiniz.

Advanced menüsü içerisinde Configuration Parameters kısmında edit configuration sekmesine tıklamalısınız.

Bu kısımda yukarıdan Add Configuration diyerek Svga.enableScreenDMA ekliyoruz. Value kısmına da değer olarak TRUE yazıyoruz. Uygula dedikten sonra bu ekranı kapatıyoruz. Bu işlemleri yapmış olduğumuz sunucumuzu açıyoruz. Artık RDP yaparken sorun yaşamadığınızı göreceksiniz.

Bu yazımda sizlere VMware konsol açık olmadan RDP yapma sorunu nasıl giderilir? Kısaca bunu anlatmaya çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir