VMware konsol açık olmadan RDP yapma sorunu nasıl giderilir?

Merhaba, bu yazımda Vmware üzerinde konsolu kapalı iken RDP yapamama sorunundan bahsedeceğim. Vmware üzerine kurmuş olduğunuz sunucunun ayarları yapmış olsanız bile bazen RDP yapmakta sorun yaşayabilirsiniz. Peki VMware konsol açık olmadan RDP yapma sorunu nasıl giderilir?

Siz de Vmware üzerinde kurduğunuz sunucunuza ayarlarını yapmanıza rağmen konsolunuz kapalıyken RDP yapamıyorsanız, çözümü burada bulabilirsiniz. Bu tür sorunları aşabilmek adına konsol üzerinden sunucunuza erişebilirsiniz ancak bunu yalnızca Vmware üzerinde yetkili olan kullanıcılar yapabilmektedir. Dolayısıyla bu yetkiyi de herkese veremezsiniz. Yani sorunu bir şekilde çözmeniz gerekecektir. Dilerseniz, lafı fazla uzatmadan hemen başlayalım.

Bu durumla karşılaştığınız zaman yapmanız gereken ilk şey RDP yapılamayan sunucuyu kapatmak olacaktır. Sunucuyu kapattıktan sonra aşağıdaki gibi sağ click Edit Settings menüsüne giriş yapmalısınız.

Karşınıza çıkan menü üzerinde VM Options seçeneği içerisine giriş yapmalısınız. Aşağıda ekran görüntüsünü bulabilirsiniz.

Vm Options içerisinde aşağı kısımda advanced kısmı yer alacaktır. Advanced sekmesinin okunu açabilirsiniz. Alt kısımlardaki menülerini görebilirsiniz.

Advanced menüsü içerisinde Configuration Parameters kısmında edit configuration sekmesine tıklamalısınız.

Bu kısımda yukarıdan Add Configuration diyerek Svga.enableScreenDMA ekliyoruz. Value kısmına da değer olarak TRUE yazıyoruz. Uygula dedikten sonra bu ekranı kapatıyoruz. Bu işlemleri yapmış olduğumuz sunucumuzu açıyoruz. Artık RDP yaparken sorun yaşamadığınızı göreceksiniz.

Bu yazımda sizlere VMware konsol açık olmadan RDP yapma sorunu nasıl giderilir? Kısaca bunu anlatmaya çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir