VMware Konsolu Kapalıyken RDP Sorunu

Merhaba, bu yazımda VMWare konsolu kapalıyken RDP sorunu nasıl giderilir? konusundan bahsedeceğim. Mutlaka çalışmış olduğunuz sanal sunucular üzerinde bu sorun ile karşılaşmışsınızdır. Zaman zaman sanal sunucumuz üzerinde tüm ayarları yapmış olmamıza rağmen herhangi bir kullanıcı ya da administrator kullanıcısı ile uzak masaüstü bağlantısı yaparken sorunla karşılaşabilirsiniz. VMWare konsolu kapalıyken RDP sorunu nasıl giderilir?

Yukarıda belirttiğim gibi bir problem yaşadığınızda, konsoldan bağlanarak giriş yapıyorsunuz. Ardından sorun yaşayan kişiler uzak masaüstü ile erişebilir hale gelmiş oluyorlar. Ancak bu da sunucuları görmeye yetkisi olan herkesin giriş yapabilmesini sağlayacaktır. Dolayısıyla güvenlik problemleri oluşmuş olacaktır.

VMWare Konsol RDP Sorunu Çözümü

Böyle bir durumda nasıl çözüme ulaşacağını anlatmaya başlayalım. Öncelikle sanal sunucunuzu restart etmeniz gerekecektir. Bazı sunucularınızın donanım versiyonundan dolayı işlemi sunucu açıkken yaptırmayabilir. Bu sebeple öncelikle sanal sunucunuzu kapatmanız gerekecektir.

Sanal sunucumuzu kapattıktan sonra Vsphere Vmware Vcenter içerisinden sunucumuza sağ click Edit Settings diyoruz.

Bu kısımda Vm Options sekmesi içerisine giriş yapıyoruz.

Hemen ardından Advanced tabına giriş yapıyoruz. En alt kısımda aşağıda görüldüğü gibi Edit Configuration seçeneğine giriş yapıyoruz.

Bu alanda yine aşağıda görüldüğü gibi Add Configuration Params sekmesine giriş yapıyoruz.

Bu kısma bir parametre yazacağız. Svga.enableScreenDMA : TRUE değerini ekliyoruz. Ardından ok diyerek işlemi gerçekleştiriyoruz.

İşlemlerin ardından sanal sunucumuzu yeniden açıyoruz. Ve uzak masaüstü ile bağlanırken artık sorun olmadığını görüyoruz. Bu yazımda, VMWare konsolu kapalıyken RDP sorunu nasıl giderilir konusundan bahsettim. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir