VMware Module Device Power On Hatası

Merhaba, bu yazımda sizlere VMware üzerinde yaşanmakta olan module device power on failed hatasından ve nasıl çözüleceğinden bahsedeceğim. Öncelikle VMware sanallaştırma platformu içerisinde bazı sorunlar oldukça can sıkıcı olabilmektedir. Bu sorunlar için VMware Knowledge Base yani https://kb.vmware.com/s/ oldukça detaylı ve dolu dizgin bir bilgi kaynağıdır. Ancak Türkçe olarak bir yayın ya da benzeri makale bulunmamaktadır. BU sebeple bizim gibi arkadaşlar kendi forum ya da blog sayfalarından bu tip çözümleri paylaşmaktadır. Bu kısa bilgiyi de verdikten sonra artık VMware Module Device Power On Hatasının nasıl çözüleceğinden bahsedebiliriz.

İlk olarak bu sorunun neden kaynaklandığını söyleyelim. Bu sorun sanal sunucunuz üzerindeki bir donanımdan kaynaklanmaktadır. Yüksek ihtimalle de CD/DVD drive donanımı içerisindeki Passthrough CD-ROM ayarından kaynaklanmaktadır.

Passthrough CD-ROM Ayarı

Eğer CD/DVD drive size gerekli ise her daim Emulate CD-ROM seçili durumda olmalıdır. Aksi halde sanal sunucunuzu açarken hata ile module device power on failed hatası ile karşılaşacaksınız.

Emulate CD-ROM Ayarı

Passthrough CD-ROM ayarını değiştirdiğinizde sunucuyu yeniden açmayı deneyebilirsiniz. Bir sorun olmadığını ve sunucunuzun hatasız bir şekilde açıldığını görebileceksiniz.

Bu yazımda sizlere VMware üzerinde yaşanmakta olan module device power on failed hatasından ve nasıl çözüleceğinden bahsetmeye çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir