VMWare PowerCLI Powershell İle Nasıl Kurulur?

VMWare PowerCLI Powershell İle Nasıl Kurulur? Powershell core 6 olarak bilinen sürüm Windows, MacOS ve Linux işletim sistemleri için kullanılmakta olan bir sürümdür. Bu powershell sürümü, açık kaynaklar, hibrit cloud ve heterojen ortamlar için oluşturulmuş bir sürümdür. VMWare platformlarını yönetmekte olan birçok sistem yöneticisinin kullanmakta olduğu PowerCLI yani VMWare Managament Network kurulumunu Powershell üzerinden nasıl yapacağımızı anlatacağız.

Evet, diyoruz ki sistem yöneticileri, bundan böyle VMWare platformlarını PowerCLI üzerinden gerçekleştirebilecekler. Şimdi kurulumun nasıl yapılması gerektiği ile ilgili adımlara geçiyoruz. PowerCLI üzerinden VMWare platformu üzerinde bulunan sunucularınızın durumlarını görebilir. Sunucuları kapatabilir ve restart edebilirsiniz. Makinelerinizin kullanmakta olduğu RAM ve CPU değerlerini kontrol edebilirsiniz. Lafı fazla uzatmadan kurulum adımlarına geçiyoruz.

  • İlk yapmanız gereken C diski içerisinde Temp klasörü altında PowerCLI isminde bir klasör yaratmalısınız.
  • Hemen ardından Powershell uygulamasını yönetici olarak çalıştırmalısınız.
  • Nuget – Provider yüklemesini yapmak için Y diyerek devam edilmelidir. Bunun için aşağıdaki komutu çalıştırmalısınız.

Save-Module -Name VMware.PowerCLI -Path C:\Temp\PowerCLI

Powershell ile PowerCLI İlk Adım

Y dedikten sonra VMWare PowerCLI modülleri teker teker kurulmaya başlanacaktır.

PowerCLI Kurulum Adımı

Hemen ardından aşağıdaki komutu kullanarak Y diyoruz ve kuruluma devam ediyoruz.

Install-Module -Name VMware.PowerCLI

PowerCLI Kurulumu Devam Eden Ekran

Ayrıca aşağıda belirttiğim komut ile de hangi modüllerin kurulu olduğu kolaylıkla kontrol edilebilir.

Get-Module -ListAvailable -Name VMware*

Modül Kontrollerinin Yapılması

Bundan sonra PowerCLI kurulumu sonlanmış olacaktır. Kurulum sonrasında Powershell yardımı ile VCenter sunucunuza bağlanabilirsiniz. Bu arada VMWare platformu, SSL sertifikası ile ilgili güvenlik protokolünü üst seviyeye çıkardığı için bu sürece takılmamak adına aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

Set-PowerCLIConfiguration -InvalidCertificateAction Ignore

SSL Sertifika Protokolünün Bypass Edilmesi

Bundan sonraki süreç tamamen vcenter içerisine bağlanarak yapmak istediklerinize göre değişiklik göstermektedir.

İlk olarak powershell uygulamasını yönetici olarak çalıştırıyoruz ve aşağıdaki komutu giriyoruz;

connect-viserver

Vcenter İçerisine Bağlanmak

Ardından farklı komutları web üzerinde kolaylıkla bulabilirsiniz. Ben görülmesi açısından tüm kapalı sanal sunucuların görülmesini sağlayan komutu sizlere göstermek istedim.

Get-vm | where { $_.PowerState -eqPoweredOff}

Vcenter Üzerinde Kapalı Sunucuların Listesini Veren Komut Çıktısı

Siz daha farklı komutları araştırarak ta dilediğiniz sunucuyu PowerCLI üzerinden kolaylıkla yönetebilir ve raporunu alabilirsiniz.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir