Vmware “System logs on host are stored on non-persistent storage” Hatası

Merhaba, bu yazımda Vmware üzerine herhangi bir host eklediğinizde karşılaşabileceğiniz “System logs on host are stored on non-persistent storage” hatası ve nasıl çözüleceğinden bahsedeceğim. Vcenter içerisine yeni bir fiziksel host kurup, host ekleme işlemi yaptığımızı düşünelim. Fakat fiziksel hostu eklediğiniz sırada fiber, local disk veya Vsan ile değil işletim sistemini SD kart ile okutarak kurduğunuz zaman size mutlaka uyarı verecektir. Bu uyarı da “System logs on host are stored on non-persistent storage” hatası olacaktır. Çıkan uyarının görüntüsü aşağıdadır.

System logs on host are stored on non-persistent storage Hatası

Genellikle sistem yöneticileri ve IT çalışanları yönettikleri Vmware platformları üzerinde herhangi bir ünlem işareti ya da vs. uyarı görmek istemezler. Dolayısıyla bu uyarıdan da kurtulmak isteyeceğiz. Şimdi gelelim bu sorunun nasıl giderileceğine. Öncelikle uyarı almış olduğunuz hostunuz üzerinde Configure tabına geliyoruz. Hemen sonrasında aşağıda görüldüğü gibi  Advanced System Settings sekmesine giriş yapmanız gerekecektir.

Advanced System Settings

System logs on host are stored on non-persistent storage Çözümü

Eğer isterseniz; bir usb diski hostunuz üzerinde DataStore olarak ta gösterebilirsiniz. Ancak farklı bir şekilde de bu uyarıdan kurtulmanız mümkündür. Hostun bulunduğu cluster içerisinde DataStore olduğuna göre yeni bir klasör oluşturmalısınız. DataStore üzerinde Log adında bir klasör açalım. Şimdi de klasör path ’inin host üzerinde belirtilmesi için DataStore içinde oluşturuyoruz. Yazdığınız path aşağıdaki gibi olmalıdır.

[Datastore] /Klasörismi

Hepsinden önce almış olduğunuz bu uyarının sebebini açıklayalım. SD card ya da USB üzerine kurulum yaptığınız için, cihaz datastore’unun da olmaması sebebiyle logunu bir yere yazılması gerektiği söylenmektedir. Vmware içerisindeki fiziksel host, default olarak log dosyalarını kendi DataStore ‘unda tutmaktadır. Çıkan uyarı aslında bize logları yazacağı yeri belirtmemizi söylemektedir.

Advanced System Settings kısmından işlemimize devam edeceğiz. Edit seçeneği içerisine giriş yapılır. Burada Syslog.global.logDir değerini bulmanız gerekmektedir..

Syslog.global.logDir Value

Bu değeri bulduktan sonra karşısındaki Value değeri içerisine [Datastore] /Klasörismi şeklinde açmış olduğunuz klasör yolunu belirtmeniz gerekmektedir. Bu işlemi onayladıktan sonra sorun düzelecektir. Düzelmemiş olursa fiziksel hostu yeniden başlatmanız gerekecektir.

Bu yazımda sizlere Vmware üzerinde “System logs on host are stored on non-persistent storage” hatası ve nasıl giderileceğinden bahsetmeye çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir