VMWare Üzerinde Bütün ESX Host’larınızın SSH Bağlantısı Nasıl Açılır?

Merhaba, bu yazımda VMWare Üzerinde Bütün ESX Host’larınızın SSH Bağlantısı Nasıl Açılır? anlatacağım. VMWare sanallaştırma platformu üzerinde büyük bir yapınız varsa, tek tek SSH servislerinin açılması oldukça zamanınızı alacak bir işlem haline gelir.

Dolayısıyla büyük bir yapıda SSH bağlantısı üzerinden işlem yapmak isterseniz, tek tek SSH servislerini start etmek yerine aşağıdaki scripti PowerCLI ekranında uygulamanız yeterli olacaktır.

Get-Cluster |Get-VMHost | Foreach {Start-VMHostService -HostService ($_ | Get-VMHostService | Where { $_.Key -eq “TSM-SSH”})}

Öncelikle PowerCLI uygulamasına giriş yapılır. Connect -VIServer yazılır.

Server 0 kısmına Vcenter sunucunuzun ip adresi yazılır. Enter dedikten sonra server 1 gelecek onu da boş olarak enter diyerek geçebilirsiniz.

Eğer Vcenter sunucusu üzerinde LDAP açıksa yani girişler domain kullanıcısı üzerinden yapılıyorsa direk olarak domain userınız ve password yazarak giriş yapabilirsiniz. Küçük pencereye bilgilerinizi yazdıktan sonra aşağıdaki gibi komut yazmaya hazır hale gelecektir.

İlgili işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra tüm hostlarınızın SSH bağlantısını kapatmak içinse, aşağıdaki komutu kullanarak kolaylıkla SSH bağlantılarını kapatmış olursunuz.

Get-VMHost | ForEach {Stop-VMHostService -HostService ($_ | Get-VMHostService | Where {$_.Key -eq “TSM-SSH”}) -Confirm:$FALSE}

Bu yazımda sizlere Vcenter üzerindeki tüm hostlarınızın SSH bağlantılarının nasıl açılacağı ve nasıl kapatılacağını anlattım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir