Vmware Üzerinde No Host Compatible Hatası Nasıl Giderilir?

Merhaba, bu yazımda Vmware üzerinde zaman zaman başınıza gelebilecek olan no host Compatible with the virtual machine hatasından ve çözümünden bahsedeceğim. Öncelikle bu hata uyumluluktan kaynaklanmaktadır. Diyelim ki; Vcenter versiyonunuz 6.7 U2 olarak kurulu. Siz bir OVF dosyası ile herhangi bir sanal sunucu yarattığınızda size ilk etapta sorun çıkarmayacaktır. OVF versiyonu da Vmware 5.5 olabilir. Bu sanal sunucu ile daha sonradan sorun yaşamanız muhtemeldir.

Sunucu üzerinde herhangi bir editleme vs., işlemi yaptıktan sonra açmaya çalıştığınız zaman no host Compatible with the virtual machine hatasını aşağıdaki şekilde alabilirsiniz.

Hatanın çözümü için öncelikle yapmanız gereken sunucunun edit Settings içerisine giriş yaparak CPU sekmesini açmalısınız. Burada Hardware Virtualization karşılığında, Expose hardware assisted Virtualization of the Guest OS seçeneğini işaretlemeli ve aşağıdaki gibi tamam demelisiniz. Ardından sunucunuzu power on edebilir ve kullanımına devam edebilirsiniz.

Ancak bazı durumlarda sunucuya sağ click edit Settings dediğinizde bu alan açılmayabiliyor. Burası açılmayınca yukarıdaki ayarı yapmanız da mümkün olmuyor. Bu durumda ise öncelikle sunucumuzun Snapshot’ını almalısınız.

Snapshot başarılı bir şekilde alındıktan sonra da sunucumuza sağ click Upgrade VM Compatability menüsüne, aşağıdaki şekilde giriş yapıyoruz.

Karşımıza açılan pencerede mevcut Vmware Vsphere Client Vcenter versiyonumuz kaç ise bize o seçenekleri getirecektir. Sunucunun versiyonunu da Vcenter versiyonumuz ile aşağıdaki şekilde aynı yapıyoruz. Ve Upgrade diyoruz. Ardından sunucumuzu power on ediyor ve kullanımımıza devam ediyoruz.

Bu yazımda sizlere Vmware üzerinde no host Compatible with the virtual machine hatasından ve çözümünden bahsettim. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir