Vmware Üzerinde Virtual Machine Disks Consolidation is Needed Hatası Nasıl Giderilir?

Günümüzde Vmware sanallaştırma platformunu kullananlar genellikle snapshot yedekleme çözümünü kullanmaktadırlar. Peki Vmware Üzerinde Virtual Machine Disks Consolidation is Needed Hatası Nasıl Giderilir? Hatta bu iş için bir geleneksel haline gelen en iyi ürün Veeam çözümüdür. Snapshot çözümü oldukça kolaydır. Snapshotı almak çok kolay ancak alınan snaphotların kaldırılma işlemi bazı zamanlar çok ciddi sorunlara yol açmaktadır.

Herhangi bir sunucunuz üzerinden almış olduğunuz snapshot’ı kaldırabilmek için bu sanal makineniz üzerinde sağ click seçeneğine, açılmış olan menüde snapshot seçeneğine gelmelisiniz. Ardından Snapshot Manager altında görmüş olduğunuz snapshotları ister seçerek isterseniz de delete all diyerek kaldırabilirsiniz. Fakat bazı durumlarda bu işlem hata veriyor. Böyle bir durum ile karşılaştığınız zaman sanal sunucunun Summary tabında uyarıyı görebilirsiniz.

Karşınızdaki hata “Virtual machine disks consolidation is needed.”

Yukarıdaki bu hata, snapshot kaldırma işleminin başarısız olduğunu söylemektedir. Ve sanal sunucunun snapshotlarının var olan diskleri ile birleştirilmesinin zorunluluğunu söylemektedir. Eğer ki, önemli değil başka bir zaman snapshotı kaldırırım derseniz başınıza daha büyük işler açmış olursunuz. Unutmayın; üzerinde snapshot bulunan bir sanal sunucu daha yavaş çalışmaya başlayacaktır.

Sanal makinenize gelmeye devam eden talepler, var olan disk boyutunuzu daha da büyütecektir. Dolayısıyla bu snapshotı kaldırabilmek için datastore üzerinde daha da büyük bir alana ihtiyaç duymaya başlayacaktır. Mutlaka bu hatayı gördüğünüzde hemen müdahale etmelisiniz.


Consolidate Hatası Nasıl Giderilir?

Bu hatanın çözümü gayet basittir. Öncelikle alınmış snapshotlarınızı consolide etmeniz gerekmektedir. Bunun için Vcenter üzerinde sanal makinenizin bulunduğu cluster ya da hostu seçmelisiniz. Ardından Virtual Machines tabına gelmelisiniz. Sayfanın boş bir alanında sağ click, View Column – Needs Consolidation seçin ki olup olmaddığını görün. Bu alanda disk birleştirme ihtiyacı olan sunucuların tümü görünecektir. Konumuz olan uyarıya sahip olan sunucuların Needs Consolide tabında “Yes” ifadesi yer alacaktır.

Vsphere Client Console

İşlemimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Sanal sunucunuza sağ click diyerek, Snapshot menüsü içerisinden Consolidate seçmelisiniz. Gelen pencerede yes işaretleyerek devam etmelisiniz. Böylece disk birleştirme işlemi başlayacaktır. İşlemin başladığını Task tabında görebilirsiniz. Ancak yine de bir hata ile karşılaşmanız mümkün durumdadır. Aşağıdaki hatayı yüksek ihtimalle alabilirsiniz.

Unable to access file <unispecfied filename>since it is locked

Böyle bir durumda yapmanız gereken tek şey, sanal sunucunuzun bulunduğu host üzerine console ile bağlanarak, Management Agents servisini restart etmelisiniz. Bunun için hostunuzu console üzerinden açtıktan sonra F2 tuşuna basmalısınız. Ardından username ve password girişlerini yapmalısınız. Karşınıza gelen ekranda Troubleshooting Options > Restart Management Agents seçeneğine enter demelisiniz. Karşınıza gelen uyarıya F11 ile onay vermelisiniz. Servis, kısa bir sürede yeniden başlayacaktır. Bu işlem sonrası console ekranını kapatabilirsiniz.

Yeniden consolidate işlemine hata veren sunucunuzun Needs Consolidate tabına baktığınızda “No” uyarısının geldiğini göreceksiniz. Disk birleştirme işleminizi başarılı bir şekilde tamamlamış oldunuz. Son olarak, işlem yaptığınız sırada sanal sunucu üzerinde yavaşlık görülebilmektedir.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir