VMware vCLS vSphere Cluster Service

Merhaba, bu yazımda sizlere vSphere 7 Update 1 sürümü ile hayatımıza giren vCLS özelliğinden bahsedeceğim. Update 1 ve sonrası sürümlerde HA ve DRS özelliğini bir servise bağlamışlar. vCLS (Vsphere Cluster Service) Vsphere 7 Update 1 versiyonu ile gelmiş ve Cluster’ın omurgası şeklinde tanımlanmaktadır.

vCenter Server down olduğunda HA ve DRS özelliklerinde bu sayede bir kesinti olmamaktadır. vCLS özelliği doğrudan DRS ile birlikte çalışmaktadır. vCLS servisleri host başına 1 servis olarak çalışmaktadır. 2 hostunuz var ise 2 adet vCLS servisi görünür. Bir cluster üzerinde maximum 3 vCLS servisi görünmektedir. Bir not olarak belirtelim; siz vCenter üzerinde HA ya da DRS hizmetini aktif etmeseniz bile, vCLS VM’ler yine de hostlarınız altında oluşacaktır.

vCLS servisi de vCenter içerisinde bir VM gibi oluşuyor. vCLS VM’leri üzerlerinde Photon OS işletim sistemini barındırmaktadır. Bu VM’lerin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Memory: 128MB

Memory Reservation: 100MB

Swap Size: 256MB

vCPU: 1

vCPU Reservation: 100Mhz

Disk: 2GB

Guest VMDK Size: 245MB

Storage Space: 480MB

Cluster üzerinde de çok fazla yer kaplamamaktadır. Bunları küçük appliance’lar olarak ta düşünebiliriz. Diğer VM’lerden farkı da bir network kartına sahip olmamasıdır. Bu VM’ler vCenter üzerinde Host and Cluster kısmında görünmüyor. Yalnızca VM and templates kısmında görünmektedir.

Bu VM’ler için herhangi bir bakım işlemi yapmanıza da gerek bulunmamaktadır. Gerekli durumlarda zaten vSphere bunu kendisi silecek, ya da yenisini yaratacaktır. Vmware oluşan bu vCLS VM’lerinin local datastore üzerinde değil, shared bir datastore üzerinde tutulmasını önermektedir.

vCLS (vSphere Cluster Service) VM’lerinin en önemli özelliği de olası bir durumda vCenter’ınız down olur ya da erişilemez duruma gelse bile Cluster’larınız üzerinde bulunan DRS hizmeti kesintisiz bir şekilde devam edecektir.

VMware tarafında yayınlanan videoyu izleyebilirsiniz.

Bu yazımda sizlere vSphere 7 Update 1 sürümü ile hayatımıza giren vCLS özelliğinden bahsetmeye çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir