VMware VCSA storagelog Filesystem Out of Disk Space

Merhaba, bu yazımda sizlere Vcenter Appliance Management üzerinde disk doluluğu yaşadığınızda karşınıza çıkacak bir sorundan ve çözümünden bahsedeceğim. Hatayı Vcenter Appliance Management summary kısmında storage üzerindeki Alert ifadesi ile VMware VCSA storagelog Filesystem Out of Disk Space şeklinde göreceksiniz.

Şimdi bu hatanın nasıl giderileceğini anlatmaya geçelim. Öncelikle hatayı aşağıdaki şekilde görebileceğinizi belirtmek isterim.

Storage üzerindeki uyarıyı gördükten sonra yapmanız gereken, Vcenter Appliance Management içerisinde disks kısmından hangi diskin doluluk oranının artmış olduğunu bulmak olacaktır. Aşağıda görüldüğü gibi 5. Diskimiz üzerinde %80 doluluk oranı mevcuttur.

Dolayısıyla ben de makine üzerinde edit settings diyerek, hard disk 5 olanı genişleteceğim. Bu disk 10 GB boyutundaydı. Diski 25 GB boyutuna yükseltiyor ve uyguluyorum.

İşlemin ardından yapmamız gereken bu diski genişletmek olacak. Bunun için öncelikle mevcut Vcenter sunucumuza Putty üzerinden ssh bağlantısı yapmak olacaktır.

Ardından df -h komutu ile hangi alanın ne kadar dolduğunu burada da kontrol ediyoruz. Sonrasında aşağıdaki gibi yazmış olduğum komutu uyguluyoruz.

vpxd_servicecfg storage lvm autogrow

Ardından yeniden Vcenter Appliance Management monitor kısmına geliyoruz. Ve disks kısmından az önce dolu olan diskimizin %30’larda seyrettiğini görüyoruz.

Son olarak yeniden summary kısmına geliyoruz ve storage üzerindeki eski uyarının gitmiş olduğunu ve good olarak sorunsuz yazdığını görebilirsiniz.

bu yazımda sizlere Vcenter Appliance Management üzerinde disk doluluğu yaşadığınızda karşınıza çıkacak bir sorundan ve çözümünden bahsettim. Hatayı Vcenter Appliance Management summary kısmında storage üzerindeki Alert ifadesi ile VMware VCSA storagelog Filesystem Out of Disk Space görebilirsiniz. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir