Vsphere 6.7 Lockdown Mode Nedir?

Merhaba, bugünkü yazımda büyük ölçekli tüm şirketlerin kullanmakta olduğu sanallaştırma platformu Vmware 6.7 versiyonundaki Lockdown Mode özelliğinden bahsedeceğim. Peki nedir bu Lockdown mode?

Vmware 6.7 üzerinde bulunan hostlarınızın erişimlerini Lockdown modunun kullanımı ile sınırlayabilirsiniz. Bu sayede mevcut hostlarınızın güvenlik seviyelerini arttırabilirsiniz. Lockdown modunu aktif hale getirdikten sonra hostunuza PowerCLI veya Vcenter istemcisi ile erişemezsiniz. Lockdown modunu aktif ettiğinizde hostunuza yalnızca Vcenter üzerinden veya DCUI yani Direct Console User Interface şeklinde erişebilirsiniz.

Lockdown Modu Nasıl Aktif Edilir?

Yapmanız gereken ilk iş Vspehere Client 6.7 ortamımıza login olmaktır. Lockdown mode özelliğini hangi host üzerinde aktif etmek istiyorsak ona geliyoruz. Hemen ardından menüde görülen configure kısmına giriş yapılır. Ardından System içerisine oradan da Security Profile içerisinde Edit sekmesine giriş yapıyoruz. Bu alanda Lockdown Mode menüsü karşınıza gelmiş olacaktır.

Lockdown Menüsü

Lockdown modunu içerisinde 3 seçenek bulunmaktadır. Bu seçeneklerin ne anlama geldiğini sizler için aşağıda açıklıyorum;

Disabled: Disabled seçeneği Lockdown modunun kapalı olduğunu göstermektedir.

Normal Mode: Eğer normal mode aktif ederseniz, hostunuz üzerine sadece SSH ile ya da Vcenter üzerinden giriş sağlayabilirsiniz. Yönetici haklarına sahip bir kullanıcınız var ise; Direct Console User Interface ile giriş sağlayabilirsiniz.

Strict Mode: Eğer Strict Mode aktif ederseniz, mevcut hostunuza yalnızca Vcenter üzerinden erişebilir hale geleceksiniz. Dolayısıyla Direct Console User Interface devre dışı kalmış olacaktır.

Lockdown Mode içerisinde Exception Users menüsü bulunmaktadır. Bu menü içinde ayrıcalık vermek istediğiniz kullanıcılar var ise onları ekleyebilir ve dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

Lockdown Mode User Exception

Bu yazımda Vspehere Client 6.7 üzerindeki Lockdown Mode nedir? Lockdown Mode özelliğinden ve seçeneklerinden bahsetmeye çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir