vSphere HA Heartbeat Datastores Hatası Nasıl Giderilir?

Merhaba, bu yazımda vSphere HA Heartbeat Datastores Hatası Nasıl Giderilir? konusundan bahsedeceğiz. Vcenter üzerinde hostlarımızdaki uyarılara baktığımız zaman aşağıdaki gibi bir hata görmemiz oldukça mümkündür. “The number of vSphere HA heartbeat datastores for this host is 1 which is less than required 2”

Öncelikle hatanın kaynağını açıklamakta fayda var. HA agent depolama sistemlerine alternatif olarak haberleşme yolları kullanmaktadır. Normal bir durumda da kesinlikle 2 adet haberleşme kanalına ihtiyaç duymaktadır. Eğer siz HA agent için ikinci bir haberleşme yolu ayarlamadıysanız, hostun üzerine her baktığınızda bu hatayı alıyor olacaksınız. Peki bu hatayı nasıl gideririz? Yapacağımız işlem sayesinde bu hatanın bir daha gösterilmemesini sağlamış oluyoruz. Bu işlemi de Vsphere HA ayarları içerisinden yapıyoruz. Hemen resimli anlatıma geçelim. Aldığımız hata aşağıdaki gibidir.

vSphere HA Heartbeat Datastores Hatası Çözümü

Vsphere – Host Summary

Bu hatayı gidermek adına hangi host üzerinde alıyorsak, o cluster üzerine sağ click diyerek Settings kısmına gelinmelidir.

Vsphere – Host Settings

Cluster ayarlarında sağ tarafta Vsphere Availability içerisine giriş yapıyoruz.

VMware – Vsphere Avalibility

Vsphere Availability içerisinde edit yaptıktan sonra aşağıda görüldüğü gibi Edit Options tabına giriş yapılır.

Vmware – Edit Cluster Settings

Bu kısımda Add diyerek yeni bir değer ekleyeceğiz. Bu değer aldığımız hatanın görünmemesini sağlayacak. Dolayısıyla aşağıya girmeniz gereken “das.ignoreInsufficientHbDatastore = true” olmalıdır. Değer olarak ta “True” girmeniz gerekmektedir.

Vsphere HA – Advanced Options

Ayarınızı hata veren her cluster üzerinde yapmanız gerekmektedir. Bu ayarları yaptıktan sonra sorunun bir daha gelmemesi için Vsphere Availability yani HA ayarını yeniden yapmalısınız. Ya da hata veren host üzerinde Reconfigure HA ayarlamalısınız.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir