Vsphere Web Client Oturum Süresi Nasıl Uzatılır?

Sanallaştırma platformu olan Vmware üzerinde web client oturum süresi zaman zaman can sıkıcı olabilmektedir. Bu sorundan oturum süresini arttırarak kurtulabilmek mümkündür. Peki vsphere web client oturum süresi nasıl uzatılır? Bu yazımız içerisinde size oturum süresinin nasıl arttırılacağını anlatacağız.

Bu senaryomuzu Vsphere 6.0 ve üzeri versiyonlar için anlatıyoruz. Vmware appliance bir sürüme sahipseniz öncelikle Winscp ile bağlantı yapmalısınız. Winscp ile Vsphere üzerine bağlantı sağladıktan sonra;

/etc/vmware/vsphere-client/ içerisinden webclient.properties dosyasını açmalısınız.

Burada sessiontimeout değerini aratmalısınız. Ardından bu değeri dakika cinsinden yazsmalısınız.

Eğer HTML5 için yapmak istiyorsanız;

/etc/vmware/vsphere-ui/ içerisinden yine webclient.properties dosyası içerisinden aynı işlemi yapabilirsiniz.

Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra gerekli olan servisleri yeniden başlatmalısınız. Bu işlem için aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz.

service-control –stop vsphere-client
service-control –start vsphere-client

————————————————–

service-control –stop vsphere-ui
service-control –start vsphere-ui

Eğer bu işlemleri Vsphere 6 öncesi appliance sistemlerde ya da windows vsphere sürümleri için uygulamak isterseniz aşağıdaki linkten ilgili dokümanlara erişebilirsiniz.

https://kb.vmware.com/s/article/2040626


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir