Windows 10 1809 – 1903 RSAT Yönetimsel Araçları Nasıl Kurulur?

Bu yazımda sizlere Windows 10 1809 – 1903 RSAT Yönetimsel Araçları Nasıl Kurulur? Sorusunun cevabını anlatacağım. Windows 10 client işletim sistemi için kullanılmakta olan RSAT (Remote Server Administrator Tool) eklentileri için Windows 1809 ve windows 1903 versiyonlarında bazı değişiklikler bulunmaktadır. Aslında Windows 10 üzerindeki yönetimsel araçlar oldukça işe yaramaktadır. DNS, DHCP ve Active Directory gibi başlıca server rollerini diğer sunucularınızı yönetmek için kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Windows 10 1809 versiyonundan önceki sürümlerde Remote Server Administrator Tool kullanabilmek için öncelikle paket kurulumu yapılıyor ve ardından da windows eklentisi olarak görüp, kullanabiliyorduk. Fakat Windows 10 1809 versiyonu ve sonrasında eklenti halinde kurulacak hale gelmiştir. RSAT eklentisini kurarak, server rolleriniz ile bağlantılı sunuculara uzak masaüstü yapmadan windows 10 client işletim sisteminiz üzerinden kullanabilir hale geldiniz. Kendi makineniz üzerinden DHCP, DNS ve AD gibi rollerinizi kolaylıkla yönetebilirsiniz. Peki RSAT kurulumunu nasıl gerçekleştireceğiz?

Bunun birkaç yolu bulunmaktadır. Bunlardan iki tanesini sizlere aktarıyor olacağız. Windows üzerindeki Feature olarak eklenerek yükleme ya da powershell scripti kullanarak kolaylıkla yükleyebilirsiniz.


Windows 10 Eklenti Üzerinden Yükleme Yöntemi

Öncelikle Windows 10 işletim sisteminizin ayarlar kısmına gelerek, uygulamalara erişiyorsunuz.

Ayarlar Menüsü

Opsiyonel eklentiler kısmına giriş yaparak, eklenti ekle seçeneği ile RSAT araçlarının tümüne ulaşabilirsiniz.

RSAT Araçlarının Kurulumu

Powershell Script Kullanarak RSAT Araçlarını Yükleme Yöntemi

Öncelikle kuruluma ihtiyaç olan powershell scriptini indirmelisiniz. Bunu aşağıdaki linkten kolaylıkla indirebilirsiniz.

RSAT için Powershell Script İndir

Powershell içerisinde farklı şekilde 4 method bulunmaktadır. Burada sizin için ilgili olan parametreleri komut satırı içerisinde dosya adının en sonuna eklemeli ve bu şekilde çalıştırmalısınız. Parametreleri sizin için kısaca açıklayalım.

-All: Bu parametreyi eklerseniz, RSAT eklentilerinin tamamını Windows client işletim sisteminize kurabilirsiniz.

-Basic: Bu parametre ile server rollerinin yönetim araçları kurulur. Ve Windows 10 işletim sistemi için server manager eklentisi kurulmuş olur.

-ServerManager: Bu parametre ile yalnızca server manager eklentisini Windows 10 client işletim sisteminize kolaylıkla kurabilirsiniz.

-Uninstall: Bu parametre sayesinde windows 10 client işletim sisteminde bulunan bütün RSAT bileşenlerini kolaylıkla kaldırabilirsiniz.

Şimdi gelelim powershell scriptinizi nasıl çalıştıracağınıza. Öncelikle Powershell Execution Policy modunun Bypass moduna alınması gerekmektedir. Şunu da unutmayalım ki; Bypass modu imzalanmamış olan powershell scriptlerinin çalışmasına direkt olarak izin verdiği için tehlikeli bir mod özelliğine sahiptir. Kurulumun ardından da Execution Policy modunuzu yeniden Restricted moda alarak çalıştırmalısınız. Bu modu değiştirebilmek için Powershell uygulamasını mutlaka Run As Administrator ile çalıştırmanız gerekmektedir.

İlk olarak Get-ExecutionPolicy komutu ile görüntülenmektedir.

Powershell Policy Modu

Hemen ardından Powershell üzerinde Policy modunu değiştiriyoruz. Bunun için Set-ExecutionPolicy Bypass komutunu giriyoruz.

Ve yeniden Get-Execution Policy komutu ile görüyoruz ki, Bypass moduna geçiş işlemi tamamlanmıştır. Şimdi Powershell scriptimizi çalıştırmalıyız. Hemen indirmiş olduğumuz scripti açıyoruz ve -Basic parametresini ekledik. Bununla birlikte standart server rolleri kurulmuş olacak ve kolaylıkla yönetebileceğiz.

Install-RSATv1809v1903.ps1 -Basic parametresi ile işinize yarayacak olan tüm server rolleri yüklenmeye başlayacaktır.

Scriptimizin çalışması tamamlandıktan sonra da server 2012 işletim sistemi ile beraber hayatımıza girmiş olan Server Manager rolünü açıyoruz ve tüm RSAT eklentilerinin burada olduğunu görebiliyoruz.

Server Manager Rolü

İşlemlerimizi tamamlandıktan sonra en başa dönüyor ve powershell ExecutionPolicy modumuzu yeniden Restricted modu ile güncelliyoruz.

Böylece tüm RSAT (Remote Server Administrator Tool) eklentilerini iki yöntem ile kurmuş olduk.

Bu yazımda Windows 10 1809 – 1903 RSAT Yönetimsel Araçları Nasıl Kurulur? Anlatmaya çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir