Windows 10 İşletim Sistemi Kilit Ekranı Nasıl Kapatılır?

Windows 10 işletim sistemi kullanıcılar tarafından oldukça sevilmektedir. Bazı özelliklerini de kapatabilmek, bizlere kolaylık sağlamaktadır. Bu özelliklerden birisi de Windows 10 bilgisayarınızı bırakıp çayınızı almaya gittiniz ve geldiğinizde sizi karşılayan kilit ekranıdır. Bu kilit ekranını Windows 10 işletim sisteminiz üzerinde kapatma şansınız var. Birçok yöntemi bulunsa da biz size en basit yöntemi vereceğiz. Peki Windows 10 işletim sistemi üzerinde kilit ekranı nasıl kapatılır?

Öncelikle yapmanız gereken gitmeniz gereken alan C:\Windows\SystemApps burası olmalıdır. Bu kısımda sizleri aşağıdaki gibi bir alan karşılayacaktır.

C diski içerisinde SystemApps Dizini

Bu alanda dosyaların içerisinde Microsoft.LockApp_ ile başlayan dosya ismini bulmanız gerekmektedir. Aşağıdaki şekilde dosyanızı bulduktan sonra klasör isminizin sonuna .disabled yazarak bu şekilde kaydetmeniz gerekmektedir. İşlemi aşağıdaki gibi uyguladıktan sonra Windows 10 işletim sistemi üzerinde kilit ekranınız devre dışı olacaktır.

Microsoft_LockApp Dosyası

Eğer herhangi bir durumda Windows 10 işletim sistemi üzerindeki kilit ekranını yeniden aktif hale getirmek isterseniz, yukarıda bahsetmiş olduğum dosya uzantısını yani .disabled yazısını silerek yeniden kaydetmeniz gerekecektir.

Son olarak ta Windows 10 işletim sistemine sahip olan bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekecektir. Bu işlemler sonrasında kilit ekranınız devre dışı kalmış olacaktır. Bu yazımda sizlere Windows 10 işletim sistemi üzerinde kilit ekranı nasıl kapatılır? sorusunun cevabını anlatmaya çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir