Windows 10 Üzerinde Hyper-V Hatası Nasıl Giderilir?

Merhaba, bu yazımda sizlere Microsoft‘un başarılı sanallaştırma platformu olan Windows 10 Üzerinde Hyper-V Hatası Nasıl Giderilir? kısaca bundan bahsedeceğim. Hyper-V kurulumunu Windows 10 işletim sistemi üzerine yapmak oldukça basittir. Normal şartlarda kurulumu yapmanız çok kısa sürecektir. Burada çok sık rastlanan bir hata bulunmaktadır. Sizlere onun çözümünden bahsedeceğim. Öncelikle Hyper-V nasıl kurulur?

Yapmanız gereken ilk şey denetim masası içerisinden program ekle / kaldır içerisine giriş yapmak olacaktır. Turn windows features on or off içerisine giriş yapmalısınız.

Windows – Programs and Features

Açılan sekme içerisinde aşağıda görüldüğü gibi Hyper-V kutucuğunu işaretleyerek kurulumu başlatabilirsiniz.

Features – Hper-V Role

Ancak bazı durumlarda kurduktan sonra Hyper-V çalışmayarak sunucu hatası vermektedir. Bu hata windows işletim sisteminizin, uygulamanıza izin vermeyişi ile ilgilidir.

Peki Hyper-V Hatası Nasıl Giderilir?

İlgili Hyper-V kurulumunu yaptıktan sonra bilgisayarınız yeniden başlayacaktır. Ancak siz Hyper-V Manager‘ı açtığınızda uygulama çalışmayacaktır. Böyle bir durumda sorunu nasıl gidermeniz gerektiğini hemen anlatıyorum. Öncelikle başlat kısmına Windows Security yazarak menüye giriş yapıyorsunuz. Aşağıdaki kısma eriştiğinizde App & Browser Control kısmına giriş yapmalısınız.

Windows Security

Burada birçok menü göreceksiniz. Aşağıdaki alanlar karşınıza gelecektir.

App & Browser Control

Sayfayı en alta indirdikten sonra aşağıdaki gibi bir menü göreceksiniz. Exploit protection settings kısmına tıklamalısınız.

Şimdi sorun çıkaran uygulamamızın exe dosyasını exploit etmemiz gerekecek. Bu sebeple Program Settings kısmına giriş yapıyoruz. Ve ardından Add program to customize seçiyoruz.

Windows – Exploit Protection

Bu seçeneği işaretledikten sonra karşınıza iki seçenek gelecek. Siz burada direkt olarak yolu göstereceğinizden dolayı choose exact file path seçmelisiniz.

Şimdi uygulamanın exesinin yolunu göstermelisiniz. Aşağıda görüldüğü gibi yol; C > windows > System32 altında vmcompute.exe dosyasıdır.

Windows – VMcompute.exe

Bu exe dosyasını ekledikten sonra karşınıza ne yapmak istediğinizle ilgili sorular olan bir ekran açılacaktır.

Burayı biraz aşağıya doğru çekerek Control flow guard (CFG) içerisinden Override system settings ve on kısmını kapatmalısınız. Aşağıda ilgili alanları görebilirsiniz.

Uygula dedikten sonra yapmamız gereken bir adım kalıyor. Bu da vmcompute olarak eklediğimiz exe dosyası servisini başlatmak olacaktır. Bunun için pğowershell uygulamasını run as administrator olarak çalıştırmalısınız. Ardından net start vmcompute yazarak enter diyorsunuz.

Ardından yeniden Hyper-V Manager içerisine girdiğinizde yeni makine oluştururken hata almadığınızı göreceksiniz. Bu yazımda windows 10 işletim sistemine Hyper-V üzerinde alınan vmcompute hatasının nasıl giderileceğinden bahsettim. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir