Windows 10 Üzerinde Kayıtlı Olan Wi-Fi Şifresini Öğrenme ve Görüntüleme

Windows 10 işletim sistemleri üzerinde zaman zaman wifi şifremizi unutabiliriz. Bu sorun ile hemen hemen hepiniz karşılaşmışsınızdır. Evinizde otururken, bir misafiriniz geldi ve siz de uzun süredir kullanmadığınızdan dolayı wifi şifrenizin ne olduğunu unuttunuz. Çünkü sizin bilgisayarınızda zaten girili durumda. Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman, aşağıda vereceğimiz wifi şifresini görüntüleme yöntemini kullanabilirsiniz.

Bu yöntem yalnızca windows 10 işletim sisteminde geçerlidir.  Ve daha önce bağlanmış olduğunuz yani kayıtlı bir wifi şifrenizi öğrenebilirsiniz. Wifi şifresini görebilmek için ilk olarak komut sistemi ekranını kullanmalıyız. Öncelikle yapmamız gereken şey; windows 10 işletim sistemi üzerindeki kayıtlı olan ağ profillerini görüntülemek olacaktır. Bunun için; başla > çalıştır > cmd yazarak komut sistemine giriş yapmalısınız.

Komut Satırına Giriş

Komut satırına giriş yapmak için kullanacağınız farklı bir yöntem ise windows+R tuşu ile çalıştır kısmına ulaşabilirsiniz. Çalıştır kısmına cmd yazmalı ve enter diyerek komut kullanacağımız siyah ekrana giriş yapabilirsiniz. Açılmış olan siyah ekranda netsh wlan show profiles yazın ve entera basmalısınız. Size kayıtlı olan ağ profilleri görüntülenecektir. Ve kayıtlı olan ağ bağlantılarınızı da user profiles kısmında görebileceksiniz.

Wifi User Profile Görüntüleme

İkinci kısımda ise windows 10 işletim sistemi üzerinde kayıtlı olan ağ profillerinin şifrelerini görüntülemek için tekrardan çalıştır kısmından cmd yazarak yeniden siyah komut satırına giriş yapmalısınız. Burada yazacağınız komutu, az önce görüntülediğiniz user profile isimlerinden kendi wifi isminizi yazarak şifrenizi ortaya çıkarmış olacaksınız. Komut satırında; netsh wlan show profile name=ProfileName key=clear yazarak enter tuşuna basmalısınız. Bu ekranda da wifi user profilinizin karşısında ilgili wifi parolanızı görüntülemiş olacaksınız. Komut sonrası karşınıza gelecek olan sonuçlar içerisinde; security settings ve key content kısmında wifi parolanız beliriyor olacaktır.

Wifi Şifresini Görmek

Bu yazımda Windows 10 Üzerinde Kayıtlı Olan Wi-Fi Şifresini Öğrenme ve Görüntüleme işleminden bahsettim. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir