Windows 10 Üzerinde Komut Satırından Nasıl Program Kaldırılır?

Merhaba, bu yazımda sizlere Windows 10 işletim sistemine sahip olan bir bilgisayarda, komut satırı üzerinden nasıl program kaldırılacağını anlatacağım. Normal şartlarda denetim masası > program ekle/ kaldır kısmına giderek ya da başlat > çalıştır kısmına appwiz.cpl yazarak direk ekle kaldır menüsüne ulaşırız. Ve burada kaldırmak istediğimiz programı seçerek kaldır / uninstall şeklinde uygulamadan kurtuluruz. Şimdi bu işlemi komut satırı üzerinden nasıl yapıyoruz bir de ona bakalım.

Öncelikle yapmanız gereken başlat kısmına cmd yazarak run as administrator / yönetici olarak çalıştır şeklinde giriş sağlamak olacaktır.

CMD run as administrator

Command prompt / komut satırı açıldıktan sonra wmic komutu ile cli kısmına geçiş yapmış oluyoruz.

wmic Komutu

Bu işlemin ardından bilgisayarımızda yüklü olan programları listelemek için product get name komutunu kullanıyoruz. Bu komut, bilgisayarınızda bulunan uygulamaların yoğunluğuna göre 30 saniye – 1 dakika kadar sürebilir. Ardından yüklü olan uygulamaların listesi önünüze gelecektir.

Ben RVTools isimli programı bilgisayarımdan kaldırmak istiyorum. Bu nedenle kaldırmak için uygulayacağım komutu yazıyorum. Aşağıdaki resimde yazımını göreceğiniz ve uygulama kaldırabilmeye yarayan komut;

product where name=”RVTools” call uninstall

Komut Satırı Üzerinden Uygulama Kaldırma Komutu

Komutun yazımından sonra bizden kaldırmak istediğimiz uygulama ile ilgili aşağıda gördüğünüz şekilde onay isteyecektir.

Karşımıza gelen bu onaya cevap olarak Y diyoruz. Ve aşağıdaki gibi uygulamanın kaldırıldığı bilgisi dönüş yapıyor.

Bu yazımda sizlere Windows 10 işletim sistemine sahip olan bir bilgisayarda, komut satırı üzerinden nasıl program kaldırılacağını anlattım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir