Windows 10 Üzerinde Veri Yedekleme İşlemi

Merhaba, bu yazımda sizlere Windows 10 üzerinde veri yedekleme işlemi konusundan bahsedeceğim. Birçok kullanıcı, yedekleme işleminin ne kadar önemli olduğun u ancak verileri silindiğinde öğrenebilmektedir. Verilerine hiçbirşey olmayacakmış gibi düşünebiliyorlar. Ancak veriler kaybolduğunda para, zaman ve psikolojik kayıplar meydana gelmektedir.

Bunlar başa gelmeden güvenli bir yedekleme sistemi kurulması gerekmektedir. Birçok modern ve ücretsiz yazılım ile kişisel bilgisayarlarınızda kolaylıkla yedek alabilirsiniz. En önemlisi de bilgisayarınızda yaptığınız günlük işlemlere de bir etkisi olmamaktadır. Henüz yapmadıysanız bilgisayarınıza bir veya daha fazla yedekleme sistemi eklemelisiniz.

Windows Geri Yükleme Noktası

Windows güncellemesi ya da bir yazılımın güncellemesi durumlarında sistemde yazılımsal işler yapılmaktadır. Bu da Windows’un çalışmasında ya da yazılımlarda problemlere yol açabilir. Bu işlemleri Windows geri yükleme noktaları oluşturarak kolaylıkla düzeltebilirsiniz. Bir tek tıkla istediğiniz noktaya geri dönebilirsiniz.

Öncelikle arama kısmına yükleme yazarak geri yükleme noktası oluştur seçeneğine tıklamalısınız. Sistem koruması sekmesinde koruma ayarları bölümüne giriş yapmalısınız. Burada sisteminizin kurulu olduğu diski seçmeniz gerekmektedir.

Hemen ardından yapılandır butonuna tıklamalısınız. Burada sistem korumasını aç işaretlemelisiniz. Disk ayarı kullanımı kısmını istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Sonrasında tamam diyebilirsiniz.

Not: Denetim masasına girdiğinizde geri yükleme noktalarını her disk için ayrı ayrı oluşturabilirsiniz.

Son durumda sistem koruması kısmında açık hale gelecek ve oluştur butonu aktif hale gelecektir. Oluştur dediğiniz anda güncel sistem verileriyle bir geri yükleme noktası oluşturmuş olursunuz. İhtiyaç duyulan depolama alanı, güncelleme boyutlarına ve kurulu olan yazılımlara göre değişiklik göstermektedir. İlgili alan 100MB ile birkaç GB arasında değişebilmektedir. Eğer maksimum kapasiteye ulaşırsa, eski geri yükleme noktası otomatik olarak silinmektedir.

Bilgisayarınızda herhangi bir problemle karşılaşırsanız, geri yükleme noktasına döndürmek için sistem geri yükleme menüsüne giriş yapmalısınız. Açılan listeden de geri yükleme noktasını seçerek oraya dönebilirsiniz. Bilgisayarınız normal bir şekilde açılmazsa, sistem güvenli mod ya da Windows hata giderme modunda başlatarak çalışan son zamana geri yükleyebilirsiniz.

Aşağıdaki bağlantıdan Microsoft’un kendi önerilerini de kontrol edebilirsiniz.

Microsoft Kurtarma Seçenekleri

Bu yazımda sizlere Windows 10 üzerinde veri yedekleme işlemi konusundan bahsetmeye çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.