Windows 10 Üzerinde WindowsUpdateLog Nasıl Görüntülenir?

Windows 10 Üzerinde WindowsUpdateLog Nasıl Görüntülenir?

Normal şartlarda Wsus, SCCM ile entegre çalışmaktadır. Update dağıtımı yapılırken en önemli hususlardan birisi, log dosyalarını okumaktır. Bu sayede update durumlarını, ne kadar kaldığı gibi bilgileri öğrenebilirsiniz. Windows 10 işletim sistemi üzerinde de windowsupdate log dosyasını direkt olarak görüntüleme imkanınız bulunmaktadır.

Peki Windows 10 üzerinde WindowsUpdateLog nasıl görüntülenir?

Burada Windows Update Log’unu alabilmek için ne yapmanız gerektiği bilgisi mevcuttur. Karşınızdaki pencerede yukarıdaki gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız. Şöyle bir uyarı göreceksiniz. “Windows Update Logs are now generated using ETW.” Bu alana ulaşabilmek için, Windows 10 işletim sistemine sahip olan makine üzerinde başlat > cmd > enter > windowsupdate.log > enter yolunu izlemelisiniz.

Bu mesajın arkasından powershelli run as admin olarak çalıştırmalısınız. Ardından Get-WindowsUpdateLog komutunu kullanarak istediğiniz loglara erişmeniz mümkün olacaktır. Ancak burada da küçük bir sorun mevcut Log dosyalarınızı etl formatında alabileceksiniz.

Etl formatını görüntülemek için de; https://developer.microsoft.com/en-us/windows/hardware/download-symbols linki üzerinden, işletim sistemi versiyonunuza göre bir sürüm indirerek görüntülemeniz mümkündür. Bu tool’u makinenize yükledikten sonra yeniden powershell üzerinde aynı komutu çalıştırdığınızda, masaüstünüzde WindowsUpdateLog’unun oluştuğunu göreceksiniz. Hemen ardından da notepad üzerinden istediğimiz bu logu okuyabileceksiniz.


 

Yazımızı Buradan Paylaşabilirsiniz.

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Linkedin üzerinden profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi bu blog üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir