Windows 10 ve Server 2016 İşletim Sistemlerinde Network Binding Nasıl Yapılır?

Windows Xp ve daha önceki işletim sistemlerini kullanırken, birden fazla network kartına sahip olduğumuzda, aktif olarak kullanmakta olduğumuz network kartını üst sıraya taşır ve ona öncelik verirdik. Peki bu işletim sistemleri üzerinde network binding nasıl yapılır? Yani aktif olarak veri alışverişinde bulunan kartımızı en üst sıraya alırdık. Burada yapılmak istenen birinci önceliği, o network kartına vermektir. Ancak Windows 10 ve Server 2016 işletim sistemlerinde böyle bir ayar görülmemektedir. Dilerseniz bu sorunun cevabını sizler için anlatalım.

Network binding işlemini yeni nesil sunucular üzerinde uygulayabilmek için powershell kullanılmalıdır. İlk olarak bir powershell run as administrator ile açmalısınız. Ardından aşağıdaki komut ile birlikte var olan network kartlarınızı sıralamalısınız.

Netstat -rn

Ardından görmüş olduğunuz network kartlarının öncelik sıralarını aşağıdaki komut ile birlikte incelemelisiniz.

Get-NetIPInterface

Bunun sonrasında da önceliğini değiştirmek istediğiniz network kartınızı aşağıdaki komut ile birlikte değiştirebilirsiniz.

Set-NetIPInterface -InterfaceIndex <index> -InterfaceMetric <new metric>

Önceliği olmasını istediğiniz herhangi bir network kartınız için metric değerimizi 100 olarak girebiliriz. Burada küçük bir hatırlatma yapalım; metric değeri düşük olan kart her zaman en öncelikli olandır. Son olarak aşağıdaki komut ile işlemi tamamlamış olursunuz.

Set-NetIPInterface -InterfaceIndex 5 -InterfaceMetric 100

Artık istemiş olduğunuz metric değeri network kartınıza atanmış oldu. Ve öncelikli network kartınız o oldu. Son olarak bu işlemi arayüzden de halletmek isterseniz, aşağıdaki işlemleri uygulamanız yeterli olacaktır.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir