Windows Recovery Partition Sorunu Nasıl Giderilir?

Merhaba, bu yazımda Windows işletim sistemlerinde sıkça başımıza gelen bir sorun olan Windows Recovery Partition Sorunu Nasıl Giderilir? bundan bahsedeceğim. Sanal ortamlarınıza sunucu kurulumları yaptıktan sonra disklerin doluluk oranları değişmektedir. Diskler dolunca disk arttırım yapmanız gerekmektedir. Bu işlem eğer C diski için yapılacaksa, disk management içerisinde Recovery Partition olarak bir bölüm görebilirsiniz. Bunu gördüğünüz zaman extend volume işlemini yapamazsınız. Bugünkü yazımda Recovery Partition sorununu nasıl gidereceğinizden bahsedeceğim.

Örneğin Vmware ortamınızda bulunan bir sunucunuzun diskini edit settings menüsünden genişlettiniz. Ardından sunucunuza bağlanarak disk management içerisinde diski extend volume diyerek genişletmeniz gerekecektir. 150 mb ya da 450 mb gibi düşük boyutlarda bir recovery partition görmeniz mümkündür.

Dilerseniz, sorunu gidermek için yapmamız gereken adımlara geçelim. Öncelikle diskini arttırdığınız sunucu üzerinde cmd run as administrator olarak açmalısınız. Ardından diskpart diyerek enter demelisiniz. Diskpart komutunu disk ile ilgili işlemlerde kullanmaktayız.

Ardından list disk komutu ile sunucu üzerindeki disklerin listelenmesini sağlıyoruz.

Görüldüğü gibi iki adet diskim var. Sorun C diskimizde olduğu için select disk 0 komutunu yazıyorum ve enter diyorum.

Diskimiz seçtik. Şimdi içerisindeki system reserved olan partition’ı bularak silmemiz gerekiyor. Bunun için de list partition komutunu yazıyoruz.

Resimde görüldüğü gibi Type kısmında Recovery olan partition 4 görünmektedir. Şimdi bu partition seçmemiz gerekmektedir. Bunun için select partition 4 komutunu yazıyoruz.

Artık son adıma gelmiş bulunmaktayız. Seçtiğimiz recovery partition’ı ortamımızdan kaldıracağız. Bu sayede diskimizi extend volume diyerek genişletebiliyor olacağız. Dolayısıyla delete partition override komutunu yazıyoruz.

Partition sorunsuz bir şekilde silinecek. Yeniden disk management içerisine girdiğinizde artık recovery partition görmeyecek ve diskinizi genişletebileceksiniz. Ardından diskpart içerisinden exit diyerek çıkış yapabilirsiniz.

Bu yazımda, windows işletim sistemleri üzerinde C diskinin boyutunu arttırırken yaşanan recovery partition sorununu nasıl gidereceğinizi anlatmaya çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir