Windows Server 2008 RDP Logları Nasıl Çıkarılır?

Bu yazımda size Windows Server 2008 RDP Logları Nasıl Çıkarılır? Sorusunun cevabını anlatacağım. Şirketinizde illa ki kaldıramadığınız ya da yükseltemediğiniz windows server 2008 işletim sistemine sahip olan sunucularınız vardır. Bugün sizlere Windows server 2008 işletim sistemine sahip olan bu sunuculara uzak masaüstü yapanların ip adres bilgisi ve kullanıcı bilgilerini loglamayı anlatacağız.

Bu işlemi başlatabilmek için ilk yapacağınız işlem server manager içerisine giriş yapmaktır. Buradan sırasıyla Diagnostics > Event Viewer > Custom Views içerisine girilir. Sağ taraftaki menüler içerisinden Create Custom View tıklanarak açılır. Açılan ekrandaki tanımları size açıklayalım.

Server Manager Ekranı

Logged tanımı; raporlayacağınız süre aralığını ayarlamanız içindir. Burada hem anlık hem 30 günlük zaman dilimlerinden oluşmaktadır. Buradan ilgili rapor süresini seçmeliyiz.

Event Level tanımı; çekeceğiniz raporun hangi özellikleri içereceğini seçmeniz gereken adımdır.

RDP Log Ayarlar Ekranı

By Log tanımı ise ne için rapor çekeceğinizi belirlemelisiniz. Biz RDP logu için ayar yapacağız. Bunun için Application and Services Log > Microsoft> Windows> Terminal Services-Remote Connection Managers seçilmeli ve tamam denmelidir. Oluşturmuş olduğunuz kural için bir isim vermeniz istenecek, ben RDP Connection verdim. Siz de dilediğiniz bir isim verebilirsiniz.

Oluşan Loga İsim Vermek

Son olarak yapmamız gereken şey oluşturduğumuz RDP Connection ismindeki loga, Event viewer > Custom Views > RDP Connections altından ulaşmak olacak. Burada RDP ile bağlanan kullanıcıların bilgileri karşınıza gelecektir.

528 Logunu İncelemek

Bu yazımda size Windows Server 2008 RDP Logları Nasıl Çıkarılır? Sorusunun cevabını anlatmaya çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir