Windows Server 2016 İşletim Sistemi Windows Server 2019’a IN-Place Modeli

Windows server 2019 işletim sistemi yayınlandı. Preview sonrasında akıllardaki soru, mevcutta kullanmakta olduğumuz yazılımlar ile tam denetim sağlayıp sağlamaması idi. Sonuçta yeni nesil bir işletim sistemi kullanabilmek hem de daha güvenli bir altyapı üzerinde çalışabilmek adına nasıl yükseltme yapılacağı ile ilgili birtakım senaryolar çıkmaya başlamıştı. Bu işlem yalnızca server işletim sistemleri için geçerli değildir.

Ancak şunu da söylemeden geçemeyiz ki; bu tip geçişlerde en büyük sorun windows yani OS geçişleridir. Bir şirketin 200 sanal sunucu varsa, yeni sürüme geçecek olduğu Exchange server, SCCM sunucusu, HYPER-V ya da SCOM sunucularına sahip toplam 200 sunucunun windows upgrade işlemi gerekecektir. Bu sebeple OS geçiş işlemleri en zor geçişler olmaktadır. Ancak biz gerçek hayatta bunu böyle yapmıyoruz.

Belli bir test aşaması sonrasında yeni kurulacak olan işletim sistemlerinin yeni nesil olmasını sağlıyoruz. Diğer OS geçişlerini uzun süreye yayarak yapmak en zahmetsiz OS geçiş yöntemi olmaktadır. Windows server 2019 işletim sistemi çıktı ancak mevcut işletim sistemlerimizi in-place dediğimiz upgrade yöntemi yani mevcut OS üzerine yüklenerek yükseltme yapılması için hangi sürümler kullanılabilir? Bu soru önemli hale gelmiştir.

In-place upgrade için ilk öncelikle bilinmesi gereken; Windows server 2019 bu yükseltme için yalnızca windows server 2012 r2 ve windows server 2016 işletim sistemlerini desteklemektedir. Windows server 2008 R2 kullananlar ve server 2019’a yükseltmek isteyenler içinse aynı yöntem ne yazık ki işlemiyor. Bu tip birşey yapacaksanız, server 2008 işletim sisteminizi öncelikle 2012 R2 üzerine yükseltmeli, ardından server 2016 işletim sistemine sonrasında da server 2019 işletim sistemine yükseltmelisiniz.

Bu yazımda Windows Server 2016 İşletim Sistemi Windows Server 2019’a IN-Place Modeli anlatmaya çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir