Windows Update Sonrası RDP Sorunu – CredSSP Hatası

Windows Update Sonrası RDP Sorunu – CredSSP Hatası nasıl giderilir? Bildiğiniz gibi Microsoft tarafından sürekli olarak zafiyet güncellemeleri gönderilmektedir. Bunların yapılması, sistemlerinizin güvenliği için zorunludur. Ancak zaman zaman yapılan güncellemeler sonrasında farklı sorunlar çıkabilmektedir.

Microsoft tarafından yayınlanan zafiyet güncellemesi CVE 2018-0886 sonrasında RDP sorunları meydana gelmektedir. Bu RDP sorunu karşıdaki makineye uzak masaüstü bağlantısı yapmaya çalıştığınız zaman karşınıza CredSSP hatası olarak makalemizin resmi gibi çıkmaktadır.

Fakat bu sorunun tam olarak güncelleme yani bir update olduğunu söylemek doğru olmaz. Bu hataya bir yama problemi denilmesi daha doğru olacaktır. Sürekli ve güncel bir şekilde güncelleme yapılmadığında bazı yama uyumsuzlukları ortaya çıkacaktır. Dolayısıyla CredSSP problemi de farklı güncellemeler ile Microsoft tarafından düzeltilmiştir.

CredSSP Hatasının Çözümü

Hatanın birkaç çözüm yolu bulunmaktadır. İlk yolu için elbette sistemlerinizin sürekliliği için güvenlik güncelleştirmelerinin yapılıyor olması gerekmektedir. Ancak hali hazırda uzak masaüstü yapması gereken sistemleriniz varsa, güncelleme yapmak bir hayli zaman alacağından farklı bir kayıt defteri ayarı ile de sorundan kurtulmak mümkün olacaktır.

REG ADD HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System\CredSSP\Parameters /v AllowEncryptionOracle /t REG_DWORD /d 2” komutu çalıştırdığınızda sorun giderilmiş olacaktır.

CredSSP sorununun başka bir çözümü de;

Başlat > Çalıştır > gpedit.msc diyerek ilke düzenleyiciye giriş yapmalısınız. Ardından sırası ile Local Computer Policy > Computer Confguration > Administrative Templastes > System > Credentials Delegation > Encryption Oracle Remediation alanına giriş yapıyoruz. Bu kısımda da sırası ile;

Encryption oracle remediation (Enabled)

Options > Protection Level > Vulnerable

Apply > OK işlem tamamlanmış olacaktır.

Bu yazımda Windows Update Sonrası RDP Sorunu – CredSSP Hatası sorunundan bahsettim. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir