Windows Üzerinde Dosyalarınız Nasıl Korunur?

Merhaba, bu yazımda sizlere Windows üzerinde dosyalarınız nasıl korunur konusundan bahsedeceğim. Günlük kullanımlarınızda kişisel dosyalarınızı yanlışlıkla silinebilir ya da istemeden de olma günün karmaşasından farklı formatlara dönüşebilirler. Böyle zamanlarda Windows’un dosya sürüm geçmişi ile hataları geri almanız mümkündür.

Bahsi geçen bu Windows aracı sayesinde istediğiniz dosyalarınızı harici hard disk ya da ağdaki başka bir path şeklinde yedekleyebilirsiniz. Bu şekilde yalnızca dosyalar değil, dosyaların eski versiyonları da yedeklenmektedir. Dolayısıyla dosyalarınızın bir önceki sürümlerine de kolaylıkla ulaşmanız mümkün olmaktadır.

Dosya Sürüm Geçmişini Yapılandır

İşlem için öncelikle başlat üzerinden yedekleme ayarları diye arama yapmanız gerekmektedir. Karşınıza gelen yedekleme penceresinde sürücü ekle butonuna tıklamalısınız. Windows, burada bilgisayarınızı ve ağ taraması yaparak uygun olan sürücüleri karşınıza getirecektir.

Eğer bulunan bir ağ sürücüsü ise, ip adresleri ile gözükeceklerdir. Harici disk ya da usb bellek ise sürücü harfleri ile gözükeceklerdir. Siz dosyaları otomatik olarak yedekle seçeneğini aktif ettikten sonra yedekleme işlemi arka planda çalışmaya başlayacaktır.

Yedeklenecek Verileri Seçin

Yedekleme aracı otomatik olarak resimler, belgeler, videolar klasörlerini otomatik olarak yedekleme listesine eklemektedir. Farklı klasörler eklemek isterseniz, diğer seçenekler, gelişmiş ayarları görüntüle yolunu takip etmelisiniz. Ardından klasörleri dışla demeniz gerekmektedir.

Bu kısımda dilediğiniz klasörleri seçebilir, dilediğiniz klasörün seçimini de kaldırarak yedeklenmemesini sağlayabilirsiniz. Aslında bu seçenek Google Drive, OneDrive ve Dropbox gibi klasörleri de içermektedir. Bu sayede sistem kaynaklarınızı harcamadan yedeklemeler yapmamış olursunuz.

Bu özelliklerle birlikte yedeklemenin yapılacağı zaman aralıklarını da belirleyebilirsiniz. Seçenekler arasında 10 dakikada bir, günlük arasında birçok seçenek mevcuttur. Seçimlerinizi yaptıktan sonra Windows, otomatik olarak belirlenmiş olan klasör ve dizinleri ilgili sürücüye yedeklenecektir. Son olarak sürücünüzü seçtikten sonra şimdi yedekle diyrek manuel olarak ta işlemi yapabilirsiniz.

Dosyalarınızı Geri Getirin

Bu kısımda arama kısmına dosya geçmişi yazabilirsiniz. Dosya geçmişi ile dosyaların yedeklerini geri yükle isimli aracı çalıştırın. Eğer dosya geçmişi aktif edildiyse, açılan pencerede yedeklenmiş klasörler bulunacaktır. Bunlara çift tıklayarak içerdiği dosyalara erişebilirsiniz.

Ekrandaki ileri ve geri butonları ile kaydedilme zamanlarını seçebilirsiniz. Yeşil butona tıklayarak ta geri yükleme işlemini başlatabilirsiniz. Örnek olarak, belgelerim klasöründeki word dosyasının içindeki yazıları 15 dakika öncesine dönebilirsiniz. Yine aynı klasör içerisinde silinmiş olan dosyalarınızı da gri yükleyebilirsiniz.

İşlemleri Microsoft üzerinden de okuyabilir ve bilgi edinebilirsiniz.

Backup and Restore in Windows

Bu yazımda sizlere Windows üzerinde dosyalarınız nasıl korunur konusundan bahsetmeye çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.