Windows Vcenter Server Üzerinde Nasıl Backup Alınır?

Vmware ürünü günümüzde oldukça fazla kullanımı olan bir sanallaştırma platformudur. Vmware, windows ya da appliance şekilde kurulmuş olan bir Vcenter yapısı üzerinden yönetilmektedir. Bu yazımızda windows üzerine kurulmuş olan Vcenter üzerinde nasıl backup alınacağını sizlere anlatacağız. Vcenter windows üzerinde nasıl config backup alınır?

Vcenter üzerinde backup alma durumu, yükseltme ya da güncelleme yapacağınızda kesinlikle gereklilik arz eden bir durum olacaktır. Lafı fazla uzatmadan konuyu kısaca özetleyelim. Öncelikle Vcenter windows sunucunuza admin hesabı ile erişmelisiniz. Hesap, sunucu üzerinde tam yetkili olmalıdır. Ardından sırası ile C > ProgramData > Vmware > vCenterServer > cfg >vmware-vpx yolu içerisine gitmelisiniz.

Burada vcdb.properties dosyasını notepad ile açmalısınız. Dosya içerisinde vcpassword ya da yalnızca password dizinini göreceksiniz. Orada bulunan parolayı dilediğiniz bir yere kopyalayıp yapıştırın. Birazdan yapacağımız işlemler için bize lazım olacak.

Passwordümüzü kopyaladık. Şimdi işleme devam ediyoruz. Web üzerinden https://kb.vmware.com/s/article/2091961 linkine gitmelisiniz. Ardından sayfanın aşağı sağ kısmında Attachments kısmında, 2091961_windows_backup_restore.zip göreceksiniz. Bunu indirerek, Vcenter sunucusu olan windows makinenizin c diski içerisine kopyalamalısınız.

Burada backup alabilmek ve aynı zamanda aldığımız backup’ımızı retore edebilmek için gerekli olan file dosyaları mevcuttur. Vcenter sunucunuzun c diskine kopyalamış olduğunuz zip dosyasını, açın ve hem backup hem de restore dosyalarının aşağıdaki şekilde bulunduğunu görün.

Şimdi Vcenter sunucunuz üzerinde command prompt çalıştırın. Her ihtimale karşı run as admin ile çalıştırmanızı tavsiye ederiz. Görüntüyü aşağıda sizlerle paylaştık ama buraya da yazalım. Sırası ile;

Cd %VMWARE_CIS_HOME%

Cd python

Python.exe c:\backup_win.py -p “vcpassword” -f c:\backup_VCDB.bak

Yukarıdaki komutları sırası ile doğru bir şekilde uyguladıktan sonra “Backup completed successfully.” Uyarısını alacaksınız. Ve Vcenter sunucunuz içerisindeki C diskine Vcenter backup’ınızı almış olacaksınız.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir