WMware Update Manager Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Merhaba, bu yazımda WMware Update Manager Nedir ve Nasıl Kullanılır? gibi soruların yanıtlarını vereceğim. Öncelikle Vcenter altyapınızı sorunsuz bir şekilde yükseltmenize yardımcı olmaktadır. Peki Update Manager nedir?

Öncelikle Update Manager kullanabilmeniz için Vsphere 6.5 ve üzeri bir versiyona geçiş yapmanız gerekmektedir. Bu özelliği kullanabilmek için Vsphere 6.5 versiyonunda Update Manager kurulumunu başka bir windows sunucuya yapmanız gerekmektedir. Ancak Vspehere 6.7 üzerinde Appliance olarak entegre edilmektedir. Yani Update Manager kurulumunu ayrı bir şekilde yapmanıza gerek bulunmamaktadır.

Vmware Update Manager oldukça kullanışlıdır. Vmware altyapınızı update ya da upgrade etmek için kullanabilirsiniz. Ayrıca en sıkıcı konu olan Vmware Tools ve VM Hardware sürümlerinizi de basit tıklamalar yolu ile yükseltmenize yardımcı olmaktadır. Özellikle Vsphere 6.7 sürümünde çok fazla gelişmiş ve değiştirilmiş duruma gelmiştir. Bu sayede kullanımı da oldukça kolay bir hale getirilmiştir.

Update Manager Kullanımı

Şimdi Update Manager giriş yapmak için öncelikle Vcenter Server içerisine login oluyoruz.

VMware Update Manager

İlk olarak Update Manager içerisinde Home sekmesini göreceğiz. Burada baseline eklenmiş olan hostları ve clusterlarınızı görebilirsiniz. Listenizi de kolaylıkla dışarı aktarabilirsiniz.

Monitor sekmesinde Update Manager içerisinde yapılan olayları görüntüleyebilirsiniz.

VMware – Update Manager Notifications

En önemli kısım Baseline menüsüdür. Burada aşağıdaki iki baseline otomatik olarak gelmektedir.

  • Critical Host Patches
  • Non-Critical Host Patches
VMware Update Manager – Baseline

Yukarıda bulunan baselinelar ile kritik ya da kritik olmayan patchlerinizi yükleyebilirsiniz. Eğer dilerseniz kendi baselinelarınızı da kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Diyelim ki ESX hostlarınızı 6.5 versiyonundan 6.7 versiyonuna upgrade etmek istediniz. Bu durumda kendiniz bir baseline oluşturarak, ilgili esx imajını göstererek otomatik şekilde bir upgrade işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

VMware Update Manager – Update

Update sekmesi içerisinde indirilen bütün update ve patchleri kolaylıkla görüntüleyebilirsiniz. Ardından download now diyerek işlemleri manual olarak ta başlatabilirsiniz. Eğer Vcenter server interenete erişiyor ise download now dediğinizde direkt olarak VMWare üzerinden patchleri otomatik olarak çekmeye başlayacaktır. Ya da manual olarak bilgisayarınızda Upload from file diyerek siz de ilgili imajları gösterebilirsiniz.

VMware Update Manager – ESXİ İmages

ESX Images menüsü içerisinde indirmiş olduğunuz imajları import etmenize yarayacaktır. Hostlarınızı yeni bir sürüme upgrade etmek istediğinizde, o versiyona ait olan ISO dosyasını indirmeniz gerekmektedir.

VMware Update Manager – Settings

Settings sekmesi ise Update Manager ile ilgili başka ayarlar yapmanıza yardımcı olmaktadır. Update Manager mutlaka Vcenter ile arasında bir bağlantı gerektirmektedir. Son olarak eğer, Windows Vcenter Server kullanıyorsanız, mutlaka ayrı bir sunucuya update manager kurulumu yapmanız gerekmektedir.

Bu yazımda, Update Manager nedir? Ne işe yarar? Update Manager nasıl ve ne amaçla kullanılır? Sorularını cevaplamaya çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir