WordPress Üzerinde PHP Sürümü Nasıl Yükseltilir?

Merhaba, bu yazımızda WordPress Üzerinde PHP Sürümü Nasıl Yükseltilir? WordPress’in 5.1 versiyonu üzerinde panelde görünen PHP Güncellemesi Gerekli uyarısını nasıl gidereceğinizi, dolayısıyla PHP sürümünüzü nasıl yükseltmeniz gerektiğini anlatacağız. Aşağıdaki hatayı aldığınızda yapacağınız işlemleri anlatmaya başlıyoruz.

Öncelikle PHP, WordPress’in kodlama dilidir. Web sunucunuz üzerinde PHP versiyonunuz barındırdığınız hosting şirketinde otomatik olarak ayarlanmıştır. Eğer WordPress alt yapısı kullanıyorsanız, temalarınız ve eklentileriniz kesinlikle güncel durumda olmalıdır. WordPress üzerinde güncel olmak çok önemlidir. Ancak PHP versiyonu sorununu çoğu kullanıcı önemsememektedir.

WordPress ile kurmuş olduğunuz web sitelerinizde; eklentileriniz, temalarınız ve PHP sürümünüzün güncelliği uyarı verecek şekilde ayarlanmıştır. Dolayısıyla sizin de PHP sürümünüzü en güncel versiyona taşımanız gerekmektedir.

Peki PHP Sürümünün Güncel Oluşu Bize Ne Kazandıracak?

Öncelikle WordPress altyapısına sahip olan web siteniz PHP versiyonunuzun sürümüne göre hızlı çalışacaktır. Dolayısıyla en son sürüme yükseltmeniz durumunda oldukça büyük bir performans artışı sağlamış olacaksınız. Örnek vermek gerekirse, güncellemeden önceki hali ile 3 kat hız farkı görülebilmektedir. PHP sürümünü güncelleme işlemi hız kazandırmasının yanında aynı zamanda sitenizi daha güvenli hale getirecektir. PHP, oldukça popüler bir kodlama dili olduğu için hackerlar için açık bir hedeftir. Bir uygulamanın en son sürümü her zaman için güvenlik önlemlerinin de üst seviyeye taşındığı versiyonlardır. Sonuç olarak PHP versiyonunun son sürümünde bilinen bir açık bulunmayacaktır. Yani WordPress altyapısını kullandığınız web siteniz üzerinde en güncel şekilde olmak çok önemlidir.

Unutmayın ki; arama motorları sitenizin güncel oluşuna da bakarlar. PHP sürümünüzün güncel oluşu, sizi arama motorlarında daha da üst seviyelere çıkaracaktır. Web sitenizin hızlı olması, ziyaretçileriniz için de çok faydalı olacaktır. Böylece siteniz daha etkili hale gelecek ve ziyaretçileriniz yeniden sitenize gelebilecektir. Artık PHP sürümünüzü nasıl güncelleyeceğinizi anlatmaya geçebiliriz. Öncesinde küçük bir uyarı yapmakta fayda var. Güncelleme işlemine geçmeden önce mutlaka WordPress altyapısına sahip web sitenizin yedeğini alınız. Herhangi bir sorun yaşadığınızda bu yedekten sitenize geri dönebilirsiniz. PHP versiyonu güncellemesi için hazır hale gelmiş bulunmaktayız.

İlk olarak websitenizin Cpanel içerisine giriş yapmalısınız. Websiteniz:2083 şeklinde Cpanel’e ulaşabilirsiniz. Buradan aşağıda görüldüğü gibi Select PHP Version içerisine giriş yapmalısınız.

WordPress – PHP Güncellenmesi Gerekli Uyarısı

PHP versiyonunun 5.5 olduğu görülmektedir. Dolayısıyla PHP sürümünün en son sürümüne (şu an için 7.2) geçiş yapmalısınız. Seçiminizi yaptıktan sonra Set as Current seçerek işleme devam edebilirsiniz.

WordPress – Cpanel

Web sitenizin PHP sürümünü güncelledikten ve Set as Current dedikten sonra aşağıdaki gibi bir tablo karşınıza gelecektir. Burada yapmanız gereken PHP sürümünün geçişini onaylamak olacaktır.

Cpanel PHP Version

Dolayısıyla sayfanın sol alt kısmındaki Use Defaults sekmesine tıklamalısınız. Standart olarak belirlenmiş olan PHP Extensions kısmını aktif etmiş olursunuz. Son olarak Save diyerek de kayıt etmiş olursunuz.

PHP Selector

Eğer tema yazılımınız farklı bir PHP eklentisi istiyorsa, tablo üzerinden seçim yapabilir ve kayıt edebilirsiniz. Bu yazımızda WordPress altyapısına sahip olduğunuz web siteniz üzerinde PHP sürümünün nasıl güncelleneceğinden bahsettik. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir