SCCM Üzerinde Agent Dağıtımı Nasıl Yapılır?

Microsoft ailesinin en değerli ürünlerinden birisi olan System Center Configuration Manager (SCCM) uygulaması ile cihazlarınızın ve bilgisayarlarınızn yönetimini, kontrollerinizi ve güncelleştirmelerinizi, raporlama ve envanter yönetimi süreçlerini kolaylıkla yönetebilirsiniz. Ancak bunun için ilk olarak yapılması gereken client bilgisayarlarda SCCM Agent yüklü olması gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere SCCM Agent’ının bilgisayarlarınıza Client Push Installation yöntemi ile nasıl yükleyeceğinizi anlatacağız?

İlk olarak yapmamız gereken şey; SCCM konsolu üzerine giriş yapmak olacaktır. Öncelikle Administrator > Overview > Site Configuration > Site menüleri içerisinden Client Installation Settings butonuna basarak Client Push Installation sekmesi tıklanmalıdr.

Girmiş olduğunuz Client Push Installation menüsü içerisinde özellikler kısmında Enable automatic site-wide client push installation özelliğini kesinlikle işaretlemeli ve kaydetmelisiniz.

Bu işlem sonrasında Accounts tabı içerisine gelmelisiniz. * kısmından kolaylıkla yeni bir hesap oluşturabilirsiniz. Daha sonrasında Network Share kısmına gelerek paylaşıma açmış olduğunuz klasörü göstermelisiniz. Şu ana kadar bağlantı işlemlerini tamamlamış bulunmaktasınız.

Yeniden konsol ekranına gelerek Asset and Compliance – All Systems kısmına gelmelisiniz. Seçmiş olduğunuz herhangi bir client bilgisayarına Install Client dediğiniz zaman, uzaktaki bilgisayara SCCM agent kurulumunu başlatmış olacaksınız.

Install Client dediğiniz bilgisayarın görev yöneticisi üzerinde ccmsetup uygulamasının çalıştığını da görebilirsiniz. Yapmış olduğunuz kurulum, başarılı bir şekilde tamamlandı ise bilgisayarın denetim masası içerisine girdiğinizde, aşağıdaki gibi Configuration Manager menüsünün gelmiş olduğunu kolaylıkla görebilirsiniz.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir