Windows 10 Deneme Süresi Nasıl Uzatılır?

Hepinizin bildiği gibi Windows 10, hem ücretli hem de satın alınabilir bir işletim sistemidir. Peki Windows 10 Deneme Süresi Nasıl Uzatılır? Ancak birçok kullanıcı için ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Eğer siz, Windows müşterisi iseniz yani Windows 7, Windows 8 ya da Windows 8.1 sürümlerinden herhangi birisini daha önceden satın almışsanız, Windows 10 işletim sistemine yükseltme yapabilirsiniz.

Eğer herhangi bir işletim sistemi hiç almadıysanız, ya da bir lisansınız yok ise bir Windows 10 kopyası edinebilirsiniz.

Windows 10 işletim sisteminin deneme süresi nasıl uzatılır?

Hemen hemen her uygulamada olduğu gibi Windows 10 işletim sistemini almadan önce test etmişsinizdir. Yani bir deneme sürümü indirerek belirli bir süre kullanmaya devam edebilirsiniz. Mesela Windows 10 Enterprise sürümü herhangi bir güncelleme yapmadan 90 gün boyunca kullanabilirsiniz. Windows 10 işletim sistemi, ilk kurulumdan itibaren 90 günden geri saymaya başlayacaktır. Ancak tüm windows sürümleri içerisinde deneme sürümünü resetlemeye yarayan bir yöntem bulunmaktadır.

Dilediğiniz bir gün içerisinde slmgr -rearm komutu ile deneme süresini başa almanız mümkündür. Ancak bu periyodun da bir süresi var. Windows 10 işletim sisteminde bu yöntemi kullanarak yalnızca 3 kere yükseltme sağlayabilirsiniz. Yani, yasal bir şekilde tam 270 gün kullanım hakkına sahip olabilirsiniz.  Öte yandan Windows 10 Enterprise sürümünde, sadece 2 defa -rearm çalıştırma hakkınız bulunmaktadır.

İlk olarak yapmanız gereken kaç kere -rearm hakkınız kaldığını öğrenmek olacaktır. Bunu yapmak için cmd açılır. Ancak yönetici olarak çalıştırmalısnız. Ardından slmgr -dlv yazarak enter demelisiniz. Burada bulunduğunuz günü ve kaç kere uzatma hakkınız kaldığını göreceksiniz.

Ardından süreyi resetlemek için komut satırına slmgr -rearm demelisiniz. Unutmayın en yüksek süreyi elde edebilmek için 90 günün sonlarına doğru bu işlemi yapmanız sizin yararınıza olacaktır. 270 günlük deneme süresi bittikten sonra Windows 10 işletim sistemini kullanmaya devam edecekseniz, lisanslı bir ürün almanız gerekecektir. Bu şekilde ilgili lisansı girdiğiniz zaman, hiçbir uygulamanızı kaybetmeden kullanmaya devam edebileceksiniz.

Bu yazımda Windows 10 Deneme Süresi Nasıl Uzatılır? Sorusunun cevabını anlatmaya çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir